Legea favoritelor la RealSport

Echipele de pe primele două locuri din play-off-ul şi play-out-ul SuperLigii RealSport s-au impus fără drept de apel, în etapa de duminică, şi şi-au consolidat locurile fruntaşe, amânând verdictul asupra liderei şi campioanei, până la duelurile directe.

Înaintează umăr la umăr
Lidera Avantaje a realizat scorul etapei, învingând pe Paloma cu categoricul 4-0, deşi meciul a fost ceva mai echilibrat decât arată rezultatul final. Alfa Team Cristur a menţinut şi ea ritmul întins şi înaintează umăr la umăr cu campioana. Ocupanta locului secund a câştigat cu 4-2 disputa cu Grawe Deva, astfel că rămâne la doar două puncte distanţă de primul loc. Alfa a condus cu 1-0 la pauză prin golul lui Mihăiescu (20) şi s-a distanţat la 3-0, prin reuşitele semnate de Vîrlan (43 şi 44). Vicecampioana s-a relaxat, pe final, iar Grawe a încheiat meciul cu un scor decent, 2-4, ultimele goluri fiind semnate de Vîrlan (49) pentru Alfa, respectiv Piţigoi (46) şi Stoica (49) pentru Grawe.
Al treilea meci al etapei din play-off a fost ceva mai echilibrat şi a adus o semi-surpriză. Anonimii au dispus cu 5-3 (3-2) de Quasar, pe fondul unui joc frumos, marcat de câte o absenţă importantă în fiecare tabără: Mirea la Quasar şi Stancu la Anonimii. Trupa lui „Ticeru” a condus cu 2-0 prin golurile reuşite de Părău (8) şi Daju (12), iar Quasar a egalat prin dubla lui Hoancea (18 şi 20). La pauză, a fost 3-2 pentru Anonimii prin golului lui Daju (21), tot el ducând scorul la 4-2 în minutul. Quasar a încercat să revină, dar a mai punctat o singură dată Hoancea (43), iar Anonimii au închis tabela la 5-3 prin Nechitaru (48).
În play-out, toate cele trei formaţii de pe podium au câştigat meciurile cu adversarele din subsolul clasamentului. Phoenix şi Pera BMW s-au impus cu scoruri clare, iar City Taxi a trecut doar la limită, 8-7, de Voinţa Vălişoara.
Etapa următoare va fi abia peste două săptămâni, întrucât în acest weekend, la Baza RealSport, va avea loc „Cupa Paştelui”, competiţie despre care vom reveni cu amănunte.