La jumătate de punct de podium

04 daria visanescuMaestra FIDE Daria Vişănescu (foto), care are dublă legitimare la Clubul de Şah Deva şi CS Studenţesc Medicina Timişoara, a fost la un pas de câştigarea medaliei de bronz la Campionatele Naţionale de Senioare şi Seniori, desfăşurate în perioada 2-13 aprilie, la Olăneşti. Şahista în vârstă de 19 ani a acumulat 5,5 puncte şi a fost la egalitate cu alte trei jucătoare foarte valoroase pe locurile 4-8 ale ierarhiei finale. Podiumul feminin a fost ocupat de trei reprezentante ale CS Studenţesc Medicina Timişoara şi anume: Luminiţa Cosma – 7,5 puncte, Mihaela Sandu – 6,5 puncte şi Angela Dragomirescu – 6,0 puncte. La ediţia 2016 a Campionatelor Naţionale de Senioare şi Seniori au participat 23 de sportive de la 11 cluburi şi 51 de sportivi reprezentând 27 de cluburi.