Karateka din Petroşani medaliaţi la Campionatele Balcanice

La Brezice, în Slovenia, s-au desfăşurat, la finalul săptămânii trecute, întrecerile Campionatelor Balcanice de Karate Cadeţi, Juniori, U21, competiţie la care au fost prezenţi circa 700 de sportivi, iar rezultatele delegaţiei noastre au fost extraordinare.

Echipa care a reprezentat în întreceri România a încheiat competiţia cu un bilanţ pozitiv, cucerind 10 medalii, din care trei de aur, trei de argint şi patru de bronz şi alte cinci clasări aproape de podiumul de premiere.
Remarcabil este că printre cei care au reprezentat cu cinste România la această ediţie a Campionatelor Balcanice au fost şi sportivi de la CSM Petroşani (antrenori Radu şi Alina Polifronie). Astfel, Anisia Stăncioiu a cucerit o medalie de bronz cu echipa naţională de kumite cadete. O altă medalie de bronz pentru clubul din Valea Jiului a fost obţinută în ultima zi a întrecerilor din Slovenia, de către echipa feminină de kumite, U21, compusă din Denisa Stanciu (CS Otopeni), Miruna Mălăuţă şi Andreea Polifronie (ambele CSM Jiul Petroşani). În întrecerea individuală Miruna Mălăuţă (CSM Jiul Petroşani) s-a clasat pe locul V la kumite U21- 61 kg.