KARATE. Karateka din Petroșani, la Veneția

În Italia, la Jesolo – Veneția, au fost pro­gramate întrecerile unei noi etape din cadrul circuitului Karate 1 Youth League, la care au fost înscriși peste 2.000 de sportivi din 60 de țări.
Printre alte grupări sportive din România, au fost prezenți și repre­zen­tanți de la CS Poli Karate. Mathias Andrei Popescu a concurat la catego­ria cadeți -63 kg și a trecut trei tururi din întrecerile de la categoria sa, dar s-a oprit în sferturile de finală, fiind în­tre­cut de un karateka din Ucraina. Cum sportivul ucrainean a pierdut în se­mifinale, Mathias a pierdut și el șansa repasajului pentru a lupta pentru medalia de bronz. Răzvan Ihnatiuc (cadeți +70 kg) a câștigat în primul tur cu 3-0 în fața unui sportiv din Lituania și, din cauza accidentării la genunchi a fost nevoit să abandoneze lupta din următorul tur. Gabriela Balog (cadeți -47 kg) a trecut de pri­mul tur dar a fost învinsă în turul secund de o sportivă din Cipru, Alexandra Ionescu (cadeți -47 kg) a pierdut în primul tur fiind învinsă de o sportivă din Turcia, Robert Chirilut (cadeti -52 kg) a fost învins în turul secund, Victor Igarelu (minicadeți +55 kg) a pierdut în primul tur, ca și colega lui Bianca Turcu (minicadeți -47 kg).