KARATE. Deveanul Mircea Popa, arbitru internațional la Mondialele din Slovenia

În Slovenia, la Kranjska Gora, s-a desfășurat Campionatul Mondial de Karate Tradițional pentru cadeți, ju­niori, tineret şi seniori, competiție ce a reunit cei mai buni sportivi din 25 de ţări.

Sportiv merit

Reprezentanții României la această competiție au obţinut 6 medalii de aur, 10 medalii de argint şi 10 medalii de bronz, plasând ţara noastră pe locul 3, în clasamentul pe națiuni. După ce, în urmă cu 3 ani, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului Campionatului Mondial de Karate Fudokan (2019, Germania), unde a obţinut două me­da­lii de aur şi o medalie de bronz, de­vea­nul Mircea Cristian Popa, deţinător al centurii negre (6 Dan) şi maestru eme­rit al sportului, a participat la ediţia de anul acesta a Campionatului Mon­dial de Karate Tradiţional în calitate de ar­bitru internaţional. Acesta a fost sin­gu­rul arbitru de acest nivel din jude­ţul Hunedoara şi unul dintre cei trei români care au arbitrat competiţia din Slovenia. În vârstă de 49 de ani, sensei Mircea Cristian Popa practică, de peste 30 de ani, karate tradiţional. Fost component al lotului naţional de Karate Tradiţional, acesta a obţinut rezul­tate la nivel euro­pean şi mondial, fiind recompensat de către Ministerul Tineretului şi Sportului cu titlul de sportiv emerit încă din anul 2000 şi este arbitru naţional şi inter­naţional. (N. Gavrea)