Karate. Deveanul Mihai Martinesc din nou campion mondial

Recent, în Cehia, la Karlovy Vary s-au desfăşurat întrecerile Campionatului Mondial de karate SKDUN ediţia 2019, competiţie la care au fost prezenţi circa 1.500 de sportivi, reprezentând 34 de ţări. Tânărul sportiv devean Mihai Martinesc (foto), multiplu campion mondial, a reuşit o nouă performanţă, ocupând la aceste întreceri locul I în proba de kumite open cadeţi 16 şi cucerind din nou medalia de aur şi titlul de campion mondial.

Este pentru al patrulea an consecutiv când sportivul devean legitimat la Champion Club Karate Deva, pregătit de sensei Teodor Nicolae Gârbău, cucereşte medalia de aur la mondiale.
Menţionăm comportarea deosebită la competiţia din Cehia şi a sportivilor de la Empi Brad, care au urcat pe podiumul de premiere la aceste întreceri. Vlad Demean a cucerit medaliile de argint la întrecerile categoriei 16-17 ani la + 73 kg şi la open, Adelin Opra, medalie de bronz la categoria 16-16 ani -73 kg, iar Gabriel Cioară a obţinut o medalie de bronz la 16-17 ani 63 kg. Foarte aproape de podium au fost Flavius Străuţ, David Mocean şi Adrian Anta. Un bun exemplu a oferit sensei Sorin Avram, care a cucerit câte o medalie de bronz în proba individuală de kumite şi în cea pe echipe kumite veterani.