KARATE. Cele mai spectaculoase evoluţii
În Sala Polivalentă de la Izvorani, s-au desfășurat întrecerile din cadrul Cupei României la karate interstiluri, competiție care a reunit 400 de sportivi de la peste 50 de cluburi din țară. Au fost evoluții la mai multe categorii, cele mai spectaculoase fiind cele de la U21 și de la seniori.
Pentru clubul din Valea Jiului au punctat la seniori Miruna Mălăuță, care s-a situat pe locul I la categoria – 61 kg și Ionuț Ipate, locul 5 la -75 de kg. La categoria cadeți, Mathias Popescu a câștigat locul I la categoria – 63 de kg, iar Alexandru Brejoiu s-a clasat pe locul secund la categoria 35 kg și Victor Igărelu la categoria +55 kg minicadeți 12-14 ani. Sportivii de la categoria cadeți de la clubul din Petroșani, Răzvan Ignătiuc, Popescu Mathias, Ionescu Alexandru și Robert Chiriluț, toți pregătiți de Alian și Radu Polifronie, vor participa la Campionatul Balcanic, programat în perioada 4-5 noiembrie, în Muntenegru. Senioara Miruna Mălăuță va participa în această lună la competiția internațională „Karate One”, Seria A ce va avea loc în Indonezia și unde ea urmărește câștigarea punctelor care să o mențină în topul mondial pentru calificarea la Jocurile Olimpice din 2024.