Judoka din Deva, medaliaţi la Satu Mare

La finalul săptămânii trecute, Federaţia Română de Judo a organizat la Satu Mare finalele Campionatului Naţional pentru juniori U 14 şi U 16, la care au participat circa 800 de sportivi reprezentând secţiile de performanţă din întreaga ţară.

În întrecerile de la U 14, Alina Bauer a câştigat proba de la categoria 40 kg, unde s-a situat pe primul loc al podiumului de premiere, fiind noua campioană naţională şi medaliată cu aur.
Medalie de aur a cucerit şi Anastasia Bobeş (categoria 52 kg), componentă a lotului naţional de junioare.
În cadrul întrecerilor de la junioare U 16, Patricia Nistor (categoria 57 kg) a câştigat medalia de aur, iar colega ei, Carla Duma, s-a situat pe locul al treilea, medalie de bronz la aceste finale pe ţară, ca şi Andreea Ciopraga locul III, medalie de bronz la 70 kg.
O medalie de argint a cucerit deveanca Vasilica Bodea la categoria 63 kg, iar Alexia Bogdan s-a situat pe locul cinci la 48 kg.
Tânăra Larisa Cadar s-a clasat pe poziţia a treia, medalie de bronz la categoria 63 kg, iar sora ei, Raluca Cadar, a ocupat locul cinci la aceeaşi categorie.
Toate aceste sportive sunt antrenate în cadrul Centrului Naţional de pregătire de la Deva de către antrenorii Dumitriţa Rus, Mihaela Ţipa şi Dan Gârbovan.
De asemenea, juniorul Robert Trufaş, de la CS Judo Deva, antrenor Liviu Cosmescu, a ocupat locul trei, cucerind medalia de bronz la U 16.
Menţionăm că în urma rezultatelor obţinute la acest început de sezon competiţional, junioarele Ane Marie Brebinaru, Bianca Prodan, Georgiana Miller, Alina Făcăeru, Patricia Nistor şi Claudia Farbă vor participa în perioada următoare la Cupa Europeană de cadeţi, la Teplice – Cehia, iar senioarele din centrul devean, Paraschiva Şincari, Cătălina Topală, Alina Jorovlea, Anamaria Melnik, vor fi prezente la Cupa Europeană U 21, care se va desfăşura la Lignano, Italia.