JUDO. Judoka de argint și de bronz

Recent, la Satu Mare, a fost or­ganizat Campionatul Național de Judo pe echipe U21 și Ne-waza U21.
Aici, sportivele de la secția de judo din cadrul S.C.M. Deva au obținut câteva medalii. La echipe U21, echipa A a clubului devean, alcătuită din spor­tivele Lavinia Bălan, categoria -52 kg, Carla Duma -57 kg, Orsolya Lajos -63 kg, Andreea Stan -70 kg și Georgiana Miler +70 kg, a câștigat medalia de bronz, în timp ce echipa B a clubului
s-a clasat pe locul cinci. Sportivele din Deva au urcat pe podium și în com­petiția finală de Ne-waza (luptă la sol). Astfel, Orsolya Lajos a câștigat me­dalia de argint la categoria – 63 kg, iar Andreea Stan s-a situat pe locul al treilea la categoria +63 kg. Alexandra Ștefania Pîrvu, la categoria -63 kg și Diana Banu la categoria +63 kg au încheiat competiția pe locul cinci. Sportivele sunt pregătite la clubul devean de antrenorii Mugurel Ciușcă, Ramona Enache, Doru Bucătaru, Sebastian Rus și Adrian Hărăstășan, cu sprijinul kinetoterapeutului Răzvan Marcu. (N. Gavrea)