Judo. Delegaţia României, locul I la Campionatele Balcanice de la Zvornik

Ediţia din acest an a întrecerilor din cadrul Campionatului Balcanic U21 la judo, competiţie care a reunit la start la Sportska Hala din Zvornik (Bosnia-Herţegovina) peste 400 de participanţi, s-a încheiat duminică cu un succes remarcabil al delegaţiei ţării noastre, România clasându-se pe locul I între naţiunile participante.

Dacă ieri v-am informat despre medalia de bronz pe care a cucerit-o deveanca Cristina Topală, legitimată la SCM Deva la întrecerile de la categoria – 63 kg, menţionăm că o altă sportivă de la clubul devean, şi ea elevă la LPS Cetate Deva, componentă a Centrului Naţional de Judo de la Deva, a urcat pe podiumul de premiere la competiţia de la Zvornik. Georgiana Miller este noua campioană balcanică U 21 la categoria +78 kg, titlu pe care l-a câştigat duminică seara.
Rodul activităţii de la Centrul Naţional de Judo de la Deva se vede ca urmare a rezultatelor din acest sezon, iar antrenorii Mugurel Ciuşcă, Ramona Enache, Dan Gîrbovan, Gabriel Vasiliu au speranţe că sezonul va fi unul foarte bun pentru sportivele care se pregătesc la Deva.