Jiul este la pământ

11 x 1 jiul

Meciul restanţă cu U. Cluj, care trebuia să dea semnalul revirimentului şi al continuării implicării în lupta pentru promovare s-a terminat prost pentru mineri, scor 0-2, şi i-a scos, cel puţin temporar, pe jiulişti, din lupta pentru podium. Ieri, puţinii suporteri prezenţi la stadion au cerut demisia antrenorului Daniel Timofte.

Din rău, în mai rău
Trupa antrenată de Daniel Timofte e în cădere liberă. Alb-negrii au fost depăşiţi la toate capitolele de surprinzătoarea echipă inventată, peste noapte, de Cristi Dulca şi au pierdut fără drept de apel. Minerii au contabilizat astfel al doilea eşec acasă şi al treilea în total şi sunt în mare pierdere de viteză, faţă de debutul campionatului. Ruşinoasa înfrângere îi face pe oficialii minerilor să regrete şi mai mult faptul că FRF a permis clujenilor să amâne acest meci şi că partida nu s-a disputat, când Jiul era pe val, iar U. Cluj scârţâia din toate încheieturile.

Loviţi cu… cap
Jiul a început cu trac, iar studenţii n-au stat mult pe gânduri şi, pe fondul unui joc exact şi curajos, au punctat de două ori, prin lovituri de cap. Dolha a centrat de pe partea stângă, Lemnaru (6) a reluat din şase metri, cu capul, iar Anton, depăşit complet de situaţie, a rămas spectator. Machado (22) a dublat avantajul clujenilor, după o fază aproape identică cu cea de la primul gol, iar Jiul era în genunchi. Suporterii n-au digerat deloc situaţia şi au cerut capul antrenorului Daniel Timofte, scandând „demisia, demisia”. Minerii s-au trezit târziu, în ciuda intrării lui Luţu în teren, imediat după primul gol, şi au avut primul şut pe spaţiul porţii, abia în minutul 35.

Două eliminări
Minerii au fost mai activi după pauză şi au atacat mai mult, însă fără luciditate şi inspiraţie. Clujenii au răspuns pe contraatac şi puteau face 3-0, dar Ţene a ratat incredibil. Şi, dacă la fotbal, jucătorii lui Timofte au rămas datori, în schimb, la o mini partidă de box au făcut legea. Astfel, Luţu i-a aplicat un pumn lui Ţene şi l-a pus la pământ, cu 12 minute înainte de final, în ciuda staturii sale nu tocmai impunătoare. Spiritele s-au încins, iar clujenii au reacţionat şi s-a iscat o bătaie generală. Lupta s-a  finalizat cu două cartonaşe roşii, unul pentru Luţu şi altul pentru Machado, unul dintre cei mai buni oameni ai lui „U“.

Jiul Petroşani – „U“ Cluj 0-2 (0-2)
Stadion: „Jiul“. Spectatori: 500.
Au marcat: Lemnaru ‘5, Machado ‘21,
JIUL: I. Anton – Scărlătescu, (80 Hamlleu), L. Pîrvu, I. Şerban, Nogo – Mircea Gheorghe, Gheţi, Pintili (cpt.), D. Stoiu – M. Ilie (‘58 Antohi), V. Stancu (14 Luţu). Antrenor: Daniel Timofte
U. CLUJ: Huţan – Unguruşan (cpt.), Szilagy, A. Niţu, Muşat (‘46 Iuhas) – Cojocnean (75 Negură), Ad. Ionescu (‘86 Baiano), B. Dolha, Ţene – Machado, Lemnaru. Antrenor: Cristian Dulca
Eliminaţi: Luţu / Machado – ‘78 – „roşu“ direct.
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea). Asistenţi: Iulian Radu şi Bogdan Gheorghe (ambii din Bucureşti).

Învingători, dar amendaţi
Antrenorul Universităţii Cluj, Cristi Dulca, a promis sancţiuni drastice pentru jucătorii Ţene şi Machado, implicaţi în bătaia din minutul 77 a partidei de ieri cu Jiul. „Au avut o atitudine pe care un jucător profesionist nu o are. Pentru gestul lor, vor fi amendaţi, pentru că nu tolerăm un astfel de comportament în timpul unui meci de fotbal“, a declarat Dulca. Machado a fost eliminat în minutul 77, împreună cu jucătorul Jiului, Ionuţ Luţu.