Italieneşte, spre promovare

FC Hunedoara şi-a luat „masteratul în pragmatism”, prin victoria cu 1-0 în faţa echipei secunde a FC Timişoara, cu care a ajuns la al treilea succes „italian” consecutiv. „Negru-albaştrii” au urcat în premieră pe locul secund, profitând de remiza dintre fostele ocupante ale locurilor doi şi trei.

Inspiraţie de trei puncte
Cu Aurel Şunda la timonă, FC Hunedoara câştigă şi atunci când are o zi mai puţin fastă în faţa unui adversar incomod. Negru-albaştrii dau impresia că au ajuns la un grad de pragmatism similar echipelor italiene şi s-au impus în meciul cu bănăţenii, deşi au jucat modest comparativ cu pretenţiile fanilor, veniţi în număr mare pe Stadionul „Michael Klein”. Soarta meciului a fost decisă de execuţia inspirată a lui Muşuroaia (35), care a marcat un gol de trei puncte. Faza a fost una de manual: Dimcea a centrat de pe dreapta, timişorenii au greşit pasul la offside, iar Muşuroaia, liber în careu, a executat o semi-foarfecă, din întoarcere, în colţul scurt, 1-0. Este a treia victorie consecutivă cu 1-0 pentru trupa antrenată de Aurel Şunda, după cele cu Bihorul Beiuş şi ACS Recaş, ambele în deplasare. Cu un astfel de pragmatism de invidiat, „negru-albaştrii” au strâns 31 de puncte şi au urcat, în premieră, pe locul doi, la trei lungimi de lidera ACS Recaş.

Start bun, finiş la relanti
Presaţi de obiectiv, hunedorenii au început ofensiv partida. Prima ocazie mai consistentă a venit însă abia în minutul 20, când Robert Cristian a şutat peste transversală de la 20 de metri de poartă. Până la golul lui Muşuroaia, au mai fost două oportunităţi în contul hunedorenilor. Vodiţă l-a lansat bine pe I. Radu (25), dar acesta, talonat de un adversar, a tras în diagonală, puţin pe lângă vinclu. Apoi, Jitaru (29) a reluat lateral centrarea lui Marcu. După pauză, FC Hunedoara a jucat mai mult la conservarea avantajului şi a mai trimis un singur şut pe poartă. Todea (min. 71) a şutat din şase metri, după ce portarul Iordache a scăpat mingea din mână, dar un adversar a salvat de pe linia porţii. FC Timişoara II a avut prima ocazie mai serioasă abia în minutul 78.

FC Hunedoara – Poli II Timişoara 1-0 (1-0)
A marcat: Muşuroaia (35); Stadion: „Michael Klein”. Spectatori: 700.
FC Hunedoara: A. Ilie – Marcu, Bier, Muşuroaia, Vodiţă (c) – R. Cristian (Steop 81), Vajda, Dimcea (Istinie 63), Jitaru (Trăşcan 80), Todea – I. Radu (Păcurar 43). Antrenor: Aurel Şunda
Poli II: Iordache – Vucea, Dăruială, Dubei, Damian – Stancu, A. Popa (c), Szalkay, Petcuţ (Silaghi 76) – Dobricean (Leagu 54), Boştină. Antrenor: Adrian Stoicov.
Arbitru: Horia Ciucă (Alba Iulia). Asistenţi: Mihai Jivan şi Marius Alexa – ambii din Arad.