Învinse fără drept de apel

Naţionala feminină de handbal a Româ­niei a fost învinsă fără drept de apel de echipa Norvegiei, cu scorul de 33-22 (17-11), la Castello, în ultimul său meci din Grupa C a Campionatului Mondial din Spania.
România a ţinut piept campioanei europene doar în primele 15-20 de minute, după care scandinavele s-au desprins pe tabelă şi au intrat la pauză cu un avans de şase goluri, 17-11.
Ecartul a crescut după pauză, ajun­gând la 11 goluri (25-14, prima oară), acesta fiind şi diferenţa maximă şi finală, după ce la un moment dat tricolorele se apropiaseră la opt goluri (25-17).