„Interdicţie internaţionalã” la aur

11 x 2 juratoni2013Ciprian Marinuţ

Cel mai valoros boxer român al momentului, deveanul Bogdan Juratoni, legitimat la Dinamo, a fost învins, sâmbătă, în semifinalele turneului internaţional „Centura de Aur”, care se desfăşoară la Constanţa.  Astfel, singurul pugilist român care a participat la Jocurile Olimpice de la Londra, în 2012, şi e medaliat cu bronz mondial în 2011 şi cu argint la european în 2013, rămâne fără medalie de aur în competiţiile internaţionale.

O neatenţie şi multă nedreptate
Considerată a fi una dintre marile surprize ale turneului, înfrângerea lui Bogdan Juratoni în faţa pugilistului Cătălin Paraschiveanu, de la SCM Bacău, are cel puţin două explicaţii. Meciul a fost unul senzaţional şi a ridicat deseori spectatorii în picioare, dar a început prost pentru Juratoni, el fiind numărat în prima repriză. Într-un moment de neatenţie din prima repriză, Bogdan a încasat un croşeu de stânga de la adversarul său şi a fost pus la podea, ridicându-se apoi rapid. În continuare, la fel ca şi până atunci, pugilistul devean şi-a dominat adversarul, obligându-l să fugă de el prin ring. Totuşi, arbitrii au judecat duelul preponderent prin prisma întâmplării din prima repriză, fără a ţine prea mult cont de ce s-a întâmplat în mod repetat şi constant  în celelalte două runde şi i-au dat câştig de cauză la puncte lui Paraschiveanu. „Băcăuanul l-a pus jos pe Bogdan cu un croşeu, dar apoi se întorcea cu spatele, pentru a nu mai fi lovit de Juratoni. Nu e suficient atât pentru a câştiga un meci, dar arbitrii judecă în mod curios multe meciuri”, a comentat antrenorul Ilie Captari, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Box Hunedoara.
În sferturile de finală ale întrecerii, Juratoni îl învinsese cu 3-0, după un meci frumos, pe boxerul maghiar Imre Bugyk. Vicecampionul european şi-a dominat clar adversarul şi a oferit o mostră de combativitate, boxând nu doar cu mintea, ci şi cu inima. Bogdan are şansa de a demonstra că întâmplarea de la „Centura de aur” a fost un simplu accident, prin cucerirea unei medalii la Campionatele Mondialele din Kazahstan, ce vor avea loc la mijlocul lunii octombrie.