Inter Petrila şi-a mărit avansul fără a juca

11-liga-a-iv-a-31-octombrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Liderul Ligii a IV-a, Inter Petrila, şi-a adăugat încă trei puncte în clasament, însă fără a juca, adversarii din etapa a IX-a, Metalul Crişcior, neprezentându-se la meci. Petrilenii au profitat de remiza din derbiul Hercules-Şoimul, şi au acum trei puncte în faţa rivalei din Valea Jiului.

Petrila aşteaptă finala din ultima rundă a turului
Metalul Crişcior a avut probleme cu mijlocul de transport al seniorilor, ajungând la Petrila doar cu echipa de juniori. În mare măsură, jocul va fi omologat cu 3-0 în favoarea gazdelor iar Inter Petrila conduce clasamentul Ligii a IV-a, cu două runde înainte de finalul turului. Campioana de toamnă se va decide în ultima rundă a primei părţi, în duelul Inter Petrila-Hercules.
Trupa lui Dan Voicu a mai pierdut două puncte importante şi, deşi este neînvinsă, se află la trei „lungimi” în spatele liderului. În duelul Hercules-Şoimul, oaspeţii au deschis scorul după 12 minute, prin Andrei Şoit. În partea secundă, gazdele au reuşit egalarea, în minutul 53, prin Andrei Firan, scorul final fiind 1-1.

Aurul Brad, succes dramatic
Un meci tensionat s-a jucat la Brad, unde Aurul a obţinut o victorie dramatică în faţa lui CS Hunedoara. Miclean a deschis scorul în minutul 17 şi se părea că gazdele îşi vor apropia succesul. În minutul 80, Filipaş a fost eliminat iar în ultimul minut de joc, Polvrea a înscris în proprie poartă, egalând situaţia pe tabelă. În al treilea minut de prelungire, Alex Almăşan a marcat golul victoriei pentru Aurul, care a ajuns la a patra victorie consecutivă.

Victoria Călan a câştigat derbiul pentru podium
Un alt derbi s-a încheiat cu un rezultat surprinzător, Victoria Călan învingând pe terenul Aurului Certej şi a urcat pe podium, cele două echipe făcând schimb de locuri în clasament. În schimb, Minerul Uricani a obţinut primul punct din campionat, remizând, scor 2-2, pe terenul Universităţii Petroşani. O victorie lejeră a obţinut Retezatul Haţeg, care a învins la scor de forfait, pe teren propriu, pe Jiul Petroşani.