Înfrângere aşteptată la redebutul pe prima scenă

1-cetate-14-septembrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Cu doar nouă jucătoare în lot, Cetate Deva nu a emis pretenţii în faţa Coronei Braşov, la revenirea pe prima scenă handbalistică feminină. Ocupanta locului 3 în sezonul trecut s-a impus cu 29-17 (15-5), în faţa unei grupări gazdă care a avut doar câteva sclipiri în joc.

Devencele au găsit greu calea spre gol
Alb-albastrele s-au ţinut bine doar în primele 10 minute ale meciului, în care Corona nu s-a concentrat la finalizare, iar diferenţa a fost doar de două goluri, 5-3. Însă, trupa lui Mariana Târcă a apăsat acceleraţia, profitând de o perioadă de 13 minute în care gazdele nu au marcat,  devencele ratând nu mai puţin de 12 atacuri consecutive, între care şi un şapte metri. În acelaşi interval, Sorina Tîrcă, Marilena Neagu sau Camelia Hotea au înscris de 10 ori, iar la pauză tabela arăta 15-5 în favoarea Coronei.

Au mai salvat impresia pe final
În partea secundă, oaspetele au folosit altă garnitură, în care s-a regăsit şi fosta deveancă Carmen Cartaş, iar diferenţa a crescut, cel mai mai mare ecart fiind de 14 goluri. Însă, Cetate şi-a mai revenit pe final, a avut o perioadă bună, între minutele 45 şi 54, salvând măcar imaginea neputinţei. Meciul s-a încheiat cu scorul 29-17, un scor normal cu realitatea iar pentru Cetate se anunţă un sezon extrem de dificil. Însă, dacă antrenorul şi cele cinci jucătoare aşteptate de finanţatorul Marian Muntean vor sosi cât mai curând, gruparea deveană ar putea avea ceva speranţe de menţinere în primul eşalon.
CETATE DEVA 17 (5)
Savko – Abed-Kader – 7 goluri, Strahan – 4, Mărginean – 3, Seraficeanu, 1, Lupşe -1, Şelever, Bobiţ, Lazea. Antrenor: Ion Mătăsaru
CORONA BRAŞOV 29 (15)
Dedu, Hosu – Neagu – 5 goluri, S.Tîrcă – 4, Briscan – 3, Hotea – 3, Crăciun – 3, Cartaş – 3, Ciuciulete – 2, Bondar – 2, Dincă – 1, Marcu – 1, Pricopi – 1, Bucur – 1, A. Berbece. Antrenor: Mariana Tîrcă
Sala Sporturilor din Deva, spectatori 400

One thought on “Înfrângere aşteptată la redebutul pe prima scenă

• Mai Manastire Ovidiu tu ai habar de sport? Chiar daca juca cu campioana CSM nu ai voie sa debitezi asemenea prostii.Auzi la el…infrangere asteptata! Pai atunci sa nu se mai prezinte la meciuri..Ai luat-o pe urmele lui Marinut,ziarist facut la apelul bocancilor?::))