Încă două medalii mondiale

Gimnastele Bianca Becze şi Andreea Bogati, care au început performanţa la CSS Petroşani şi CNS CSS „Cetate” Deva, au contribuit şi la ultimele două medalii obţinute de delegaţia României la Campionatul Mondial de gimnastică aerobică de la Cancun (Mexic).
Duminică seară, Maria Bianca Bencze şi Marius Ciprian Petruşe au cucerit medaliile de aur în proba de perechi mixte (21.125 puncte), în timp ce a cincea medalie a delegaţiei tricolore a fost câştigată în proba de grup de Anca Claudia Surdu, Maria Bianca Becze, Andreea Bogati, Oana Corina Constantin şi Bianca Maria Gorgovan (21.705 puncte). Delegaţia României a încheiat, duminică seară, participarea la Campionatele Mondiale de gimnastică aerobică de la Cancun cu un bilanţ de cinci medalii, trei de aur şi două de argint. Sâmbătă, în prima zi de finale, România a cucerit medalia de argint la echipe, în componenţa Corina Constantin, Bianca Becze, Marius Petruşe, Anca Surdu, Andreea Bogati, Bianca Gorgovan, Dacian Barna, Alina Radu şi Marius Gavriloaie. Titlul mondial a revenit Franţei, iar medalia de bronz Chinei. A urmat medalia de argint la individual feminin, câştigată de Corina Constantin (22.000), care a fost depăşită de Lubov Gazov (Austria), în timp ce pe locul trei s-a aflat Aurelie Joly (Franţa), dar şi cea de aur la trio feminin. Echipa României a obţinut un total de 21.541 puncte, cu care s-a clasat pe prima poziţie a clasamentului. Pe podium au mai urcat China şi Coreea de Sud. La Campionatele Mondiale de gimnastică aerobică de la Cancun au participat 600 de sportivi din 42 de ţări.