Hunedoreni în topul gimnasticii artistice româneşti

Horia Popa

Anul 2017 a fost unul de referinţă pentru gimnastica românească. România a găzduit Campionatele Europene de gimnastică artistică. Alt eveniment important fiind alegerea în funcţia de preşedinte al F.R.G, a Andreei Răducan.

La finalul anului, în anchetele obişnuite, primele două poziţii la feminin au fost ocupate de Larisa Iordache si Cătălina Ponor, iar pe locul 3 s-a clasat deveanca Ioana Crişan. Diana Golgotă, Nica Ivănuş si Laura Jurcă au fost şi ele nominalizate în Top 10 al gimnasticii artistice din România.
La masculin, sportivul hunedorean Andrei Groza (foto) a ocupat locul 6, într-un top condus de: Marian Drăgulescu, Andrei Muntean şi Cristian Băţagă.