Hunedoara are talente fotbalistice

Trei echipe hunedorene au fost în „careul de aşi” al competiţiei rezervate copiilor născuţi în 2002 şi 2003 la ediţia din acest an a „Cupei Crăciunului Realsport”. Jiul Petroşani a ocupat locul doi în întrecerea puştilor de nouă ani, Realsport Deva a încheiat pe trei turneul celor de opt ani, iar CFR Simeria s-a clasat pe locul patru la ambele categorii de vârstă.

Învinşi doar în finală
Cu antrenorii Daniel Huza şi Damian Militaru la timonă, echipa de 2002 a Jiului Petroşani a obţinut patru victorii şi o remiză în etapa grupelor şi s-a calificat în finală de pe poziţia de lider. Alb-negrii au trecut, la pas, de Primavera Deva (4-1), LPS Târgu Mureş (5-0) şi Junior Alba Iulia (4-0) şi au remizat alb (0-0) cu Rival Alba Iulia. Puştii din Valea Jiului au dat de greu în finală şi au cedat cu 0-2 în faţa campionilor de anul trecut, Viitorul Abrud, echipă ajunsă în ultimul act după trei succese consecutive. Finala mică a fost adjudecată de LPS Târgu Mureş, echipă aflată în premieră la această competiţie, care a dispus cu 4-0 de CFR Simeria. Fără medalii, feroviarii se pot mândri cu un premiu special, pentru cel mai bun portar al turneului, obţinut de Raul Opric, fiul tehnicianului echipei de seniori a grupării feroviare. Cel mai bun jucător al categoriei a fost desemnat Radu Pocol, de la Viitorul Abrud.

RealSport Deva, bronz la grupa mică
La categoria jucătorilor de opt ani (născuţi 2003), lupta pentru medalia de bronz a fost o afacere hunedoreană, între CFR Simeria şi RealSport Deva. Feroviarii au condus în debutul meciului, dar au cedat, scor 3-4, pe final, după un duel dramatic, în faţa „verzilor” de la RealSport, antrenaţi de Sorin Cimpoca. Titlul de cea mai bună formaţie la această grupă le-a revenit celor de la Juniors Alba Iulia, care au trecut în finală de LPS Sebeş cu 2-1.
Premiul pentru cel mai bun jucător i-a revenit lui Cosmin Năcreală de la Juniors Alba Iulia, iar cel mai în formă portar a fost numit Gabriel Gyorfi de la RealSport Deva.
Peste 360 de copii, de la 34 de echipe din Alba Iulia, Mediaş, Braşov, Târgu Mureş, Reşiţa, Orăştie, Deva, Hunedoara, Petroşani, Sebeş şi Abrud, au luat parte la cea de-a V-a ediţie a „Cupei Crăciunului RealSport”. (C. Marinuţ)