HANDBAL MASCULIN. Naționala de tineret a ratat calificarea la Campionatul Mondial

Naționala de handbal tineret a României a jucat un nou meci plin de suspans la Campionatului European – Divizia B (Men’s 20 EHF Cham­pionship), competiție dispu­tată la Varna. În finala cu Israel, tricolorii au egalat în ultima se­cundă din arun­ca­re de la 7 metri, 33-33, dar au cedat cu 5-3 la arun­cările de departajare.

Greșeli în ofensivă
România a condus doar în prima repriză, la cel mult două goluri (16-14). După 17-17 la pauză, israelienii s-au desprins la 21-18 și chiar 26-21, dar ai noștri au egalat la 27. Câteva greșeli în ofensivă au produs o nouă distanțare a adversarilor, 32-27 (minutul 54), moment în care staff-ul tehnic al României a ales din nou folosirea a șapte jucători în atac, iar tactica a dat roade: 33-33, după 60 de minute.
La departajare, România a ratat o sin­gură dată (Katona, la prima arun­care), suficient, însă, pentru înfrân­ge­re, 38-36 pentru Israel, care a fruc­ti­ficat toate cele cinci încercări de la 7 metri. Cu această victorie, Israel se califică la Campionatul Mondial de anul viitor și în divizia de elită a Cam­pionatului European.