SportUltima Ora

Handbal. HCM RÂMNICU VÂLCEA – CETATE DEVA 29 – 29. De trei ori ruşine!

11 stire 1 handbal
Conducerea echipei Cetate Deva a primit o palmă umilitoare de la spectatorii vâlceni la startul partidei jucate de devence, azi, cu ultima clasată, HCM Rm. Vâlcea.
Preşedinte taxat, jucătoare delăsătoare
Meciul a început cu un război psihologic, câştigat de suporterii ultimei clasate. Cunoscători şi iubitori ai handbalului, fanii vâlceni l-au taxat pe Marian Muntean, preşedintele grupării Cetate, înaintea partidei, pentru criticile la adresa Valentinei Elisei, care a ratat o aruncare în ultimele secunde ale eşecului cu HC Zalău. „Onoarea unei valori nu poate fi călcată în picioare de un gunoi. Respect Elisei”, a fost banner-ul afişat de galeria formaţiei HCM Râmnicu Vâlcea. Evident mesajul publicului a „lovit” şi în moralul jucătoarelor devene, care au jucat foarte slab în prima repriză. Ca dovadă, în faţa a 1.000 de spectatori, asistenţă care n-a mai fost atinsă de pe vremea Oltchimului, HCM Rm. Vâlcea, resuscitată de Simona Gogârlă, conducea la pauză cu 17-14.
Cetate s-a trezit ca din pumni în repriza secundă şi a egalat 22-22 (min. 46), forţând apoi victoria. Din păcate, devencelor le-a lipsit inspiraţia, clarviziunea şi şansa şi au încheiat la egalitate, scor 29-29,  în faţa ultimei clasate. În urma acestui rezultat, gruparea deveană şi-a compromis în proporţie de 98 la sută şansele de calificare în play-off, iar HCM Rm. Vâlcea a obţinut al doilea punct în acest sezon.

One thought on “Handbal. HCM RÂMNICU VÂLCEA – CETATE DEVA 29 – 29. De trei ori ruşine!

• Daca nu castigam , duminica cu Corona Brasov se impute treaba in handbalul din Deva.