CSM SLATINA – CSM BUCUREȘTI (sâmbătă 7 mai ora 11.00)
CS MINAUR BAIA MARE – SCM RÂMNICU VÂLCEA (sâmbătă 7 mai ora 15.30)
CSU ȘTIINȚA BUCUREȘTI -CS RAPID BUCUREȘTI (duminică 8 mai ora 13.00)
CS DACIA MIOVENI 2012- SCM GLORIA BUZĂU (duminică ora 17.00)

CS Rapid Bucureşti, SCM Râmnicu Vâlcea şi CS Măgura Cisnădie s-au calificat la turneul Final Four al Cupei României la handbal feminin, după ce au câştigat meciurile din sferturile de finală.
Liderul Ligii Naţionale, CS Rapid Bucureşti, a învins-o în Giuleşti pe SCM Gloria Buzău, deţinătoarea tro­feului, cu 29-27 (17-11). Sorina Tîrcă a marcat 8 goluri pentru Rapid, Azenaide Carlos a reuşit 6, Eliza Buceschi 5, iar Alicia Fernandez Fraga 4. Bianca Harabagiu, cu 9 goluri, s-a remarcat de la învinse.
SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus fără emoţii în faţa vicecampioanei CS Minaur Baia Mare, cu 32-25 (14-12). Kristina Liscevic, Bobana Klikovac şi Zeljka Nikolic au reuşit câte 6 goluri pentru gazde, Elena Dache a marcat 5, iar Olga Gorşenina 4. Japoneza Asuka Fujita, care va juca din vară la echipa vâlceană, a înscris 10 goluri pentru Minaur, iar Cristina Laslo a adăugat 4.
CS Măgura Cisnădie a câştigat mai greu decât se aştepta pe terenul echipei de ligă secundă CSM Galaţi, cu 28-27 (12-13). Valentina Blazevic a fost cea mai bună de la învingătoare, cu 8 goluri, Iulia Gariaeva a reuşit 6, iar Dana Abed-Kader a adăugat 4. Cristina Andriţa s-a remarcat de la gazde, cu 11 goluri.
Ultimul sfert de finală se va juca în 15 mai, între CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud şi CSM Bucureşti. Turneul Final Four al competiţiei va avea loc în perioada 21-22 mai.