HANDBAL FEMININ. Calificate la Campionatul Mondial

Selecţionata României a terminat la egalitate cu echipa Olandei, 29-29 (16-14), la Skopje, în ultimul lor meci din Grupa E a Campionatului Mondial de handbal feminin Under18 din Macedonia de Nord.

Au învins Slovenia
Echipa antrenată de Aurelian Roşca a dominat prima repriză şi a intrat la pauză cu un avans de două goluri, 16-14, după ce a condus şi la cinci goluri, 11-6, 12-7. Tricolorele au avut 19-17 în minutul 39, dar a urmat o cădere şi olandezele au înscris patru goluri la rând, preluând conducerea (21-19, min. 42). Olanda a avut şi trei goluri în plus, 26-23, dar în cele din urmă România a reuşit egalarea, 29-29, pe final ambele echipe trecând pe lângă golul victoriei. Pentru România au marcat Mihaela Andreea Mihai, 8 goluri, Maria Diana Lixăndroiu, 6, Alisia Lorena Boiciuc, 5, Mariam Nadia Mohamed, 3, Maria Noemi Mezei, 3, Vanessa Leona Predescu, 1, Irina Andreea Maxim, 1, Orsolya Maria Mozes, 1, Cristina Elisa Danciu, 1. Naționala feminină de handbal a României, formată din jucătoare sub 18 ani, a învins, cu scorul de 35-25, formația Sloveniei, în cel de-al doilea joc din cadrul grupei E a Campionatului Mondial de junioare, de la Skopje (Macedonia de Nord). Olanda a câştigat grupa cu 5 puncte (+27), fiind urmată de România, 5 puncte (+22), Slovenia, 2 puncte, Guineea, 2 puncte. Primele două clasate s-au calificat în grupele principale, unde vor întâlni primele două clasate din Grupa F, Coreea de Sud, şi învingătoarea dintre Germania şi Elveţia.