Grupare de tâlhari din Simeria, destructurată la Petroşani
Trei tineri din Simeria, unul dintre ei recidivist, au pus la cale un plan de pe urma căruia să facă rost de bani ușor.
S-au gândit că dacă vor acționa în altă localitate va fi mai dificil să fie prinși sau poate chiar imposibil. Așa că au venit la Petroșani și s-au pus pe tâlhărit. Tinerii au atacat și au furat bani, telefoane mobile, bijuterii. Capul grupării de tâlhari, un recidivist în vârstă de 30 de ani, a fost condamnat la o pedeapsă de 4 ani și 6 luni închisoare. Judecătoria Petroșani l-a condamnat pe unul dintre complici la 5 ani și 1 lună și 10 zile închisoare, iar pe celălalt, minor, la o măsură educativă. (M.Gânju)