Grindină cât oul de găină, la Petroșani și Petrila
Localnicii din cele două orașe au trăit cu spaima că dezastrul din anul 2016 se va repeta în Valea Jiului. Atunci, după o furtună cu grindină și ploaie torențială, sute de autoturisme au fost avariate, multe dintre ele destul de grav.
Peste 100 de pompieri
Luni seara, oamenii au crezut că se va repeta dezastrul de atunci după ce bucăți mari de gheață au căzut în Petrila, dar și într-o zonă rezidențială din Petroșani. Grindina a fost cât oul de găină, așa că mai multe autoturisme au fost avariate. Norocul a făcut ca episodul să fie unul foarte scurt, așa că majoritatea mașinilor și acoperișurilor au scăpat fără prea mari stricăciuni. Pe de altă parte, Codul roșu de vijelie a mobilizat peste 100 de pompierii militari din cadrul subunităților ISU Hunedoara. Militarii au intervenit pentru îndepărtarea copacilor și crengilor căzute pe trotuare, carosabil sau pe autoturisme, în localitățile Deva, Vulcan, Pui, Burjuc, Gurasada și Brad. La Deva, Hațeg și Hunedoara s-a intervenit după ce vântul a spulberat mai multe acoperișuri. ”În urma efectelor generate de vântul puternic și ploile abundente înregistrate ieri seară, au fost afectate, în total, 9 autoturisme, 2 autoutilitare, 8 acoperișuri de bloc în suprafață totală de aproximativ 1760 metri pătrați, o copertină, dar și cabluri de iluminat public, televiziune/internet. Pentru gestionarea eficientă a efectelor generate de fenomenele meteorologice avertizate, la nivelul ISU Hunedoara a fost activată Grupa Operativă începând cu ora 15.00”, a informat ISU Hunedoara. Ploaia torențială a inundat ușor o porțiune din cartierul Aeroport din Petroșani, dar apa n-a ajuns până la locuințele oamenilor și nu au fost înregistrate pagube. (M. Gânju)