Gimnastele junioare, pe podium în Grecia la Cupa Horizon

Gimnastele junioare aflate în pregătire în cadrul programului ”Ţară, ţară, vrem campioane!” au fost vedetele competiţiei internaţionale care s-a desfăşurat la finalul săptămânii trecute în Grecia, la Salonic. Sportivele din delegaţia României au cucerit 26 de medalii din care 15 de aur, nouă de argint şi două de bronz. Gimnaste din 19 ţări, împărţite pe categorii de vârstă, s-au întrecut pentru medaliile puse în joc.

La categoria gimnaste născute în anul 2005, Mara Ceplinschi s-a impus net la individual compus, unde s-a situat pe locul I şi apoi şi-a trecut în palmares medaliile de aur cucerite la toate cele patru aparate din concurs: sărituri, paralele, bârnă şi sol. La aceeaşi categorie, Luiza Popa s-a clasat pe locul secund la individual compus şi a cucerit medaliile de argint la sărituri, paralele şi sol.
Ana Maria Bărbosu a fost singura gimnastă din România care a concurat la categoria sportive născute în anul 2006 şi a urcat pe podiumul de premiere la individual compus, unde a câştigat medalia de aur, ca şi în finalele pe aparate de la sărituri, bârnă şi sol iar la paralele s-a situat pe locul secund.
La categoria gimnaste născute în 2007, cele mai mici junioare din competiţie, Amalia Puflea a câştigat medalii de aur la individual compus, bârnă, sol şi s-a clasat pe locul secund la sărituri, în timp ce Sabrina Mânecă Voinea a cucerit medaliile de aur la sărituri şi paralele şi o medalie de argint la individual compus. Alte două gimnaste din România au urcat pe podium la această categorie: Ioana Danciu, care s-a clasat pe locul doi la sol şi a cucerit medalii de bronz la bârnă şi la individual compus, iar Adina Crişan s-a situat pe locul doi la paralele.
Totodată, junioarele categoriei 2006 şi 2007 au fost medaliate cu aur şi în întrecerea echipelor naţionale.
Felicitări tinerelor sportive (unele se pregătesc în centrul de la Deva), dar şi antrenorilor care le-au pregătit, Lucian Sandu – coordonatorul colectivului tehnic, Raluca Bugner, Gina Gogean, Camelia Voinea, Cristinel Micu şi Liviu Iordache. Remarcăm şi contribuţia importantă a arbitrelor Ana Maria Iordache şi Ana Maria Gavojdea, acestea fiind prezente la Salonic la invitaţia organizatorilor pentru a oficia în brigăzile de jurizare a evoluţiilor gimnastelor din concurs.