Fotbal, Liga a V-a. Campioana revine pe primul loc

Etapa desfăşurată duminică a fost una extrem de interesantă, iar în urma rezultatelor înregistrate s-a schimbat din nou liderul din clasament. Derbiul etapei a programat jocul dintre echipa aflată în fruntea clasamentului înaintea etapei, Retezatul Ţara Haţegului, care a întâlnit pe teren propriu pe AS Sântămăria Orlea, echipă care se afla pe locul trei în clasament.

Jocul s-a terminat la egalitate, scor 1-1, după ce gazdele au deschis scorul în prima repriză, prin Flavius Lăcătuş (min. 23), iar oaspeţii au egalat pe final de meci, prin reuşita lui Vasile Băicoană (min. 87). Rezultatul de egalitate înregistrat nu a avantajat nici una dintre combatante, deoarece de acesta a profitat Măgura Pui, campioana en titre a judeţului.
Echipa din Pui a câştigat la scor partida pe care a avut-o acasă în compania celor de la Aurul Certej, pe care i-au învins cu 5-0, golurile învingătorilor fiind marcate de Cornel Fegher (min. 23), Dănuţ Sălăşan (min. 40), Cristian Mailat, cu o „dublă“ (min. 53 şi 63) şi Daniel Albu (min. 77), într-un meci în care echipa vizitatoare nu a avut nici un jucător de rezervă.
După această etapă Măgura Pui revine pe primul loc, cu 21 de puncte, urmată de Retezatul Ţara Haţegului, cu 20 de puncte şi AS Sântămăria Orlea, cu 19 puncte, toate cele trei echipe având câte nouă meciuri disputate.
Foarte aproape de podium este acum Agrocompany Băcia (a patra clasată) cu 19 puncte, dar golaveraj mai mic decât Sântămăria Orlea. De subliniat că duminică echipa din Băcia a câştigat cu 3-1, în deplasare, pe terenul celor de la Metalul Crişcior. Meciul a fost disputat, cu egalitate la pauză, golurile fiind înscrise în repriza secundă, oaspeţii prin Paul Apati (min. 61 şi min.70) şi Remus Stoica (min.90), iar gazdele au redus din handicap prin rezerva Eusebiu Roşu (min. 79).