Gălățenii au controlat meciul

CS United Galați și Autobergamo Deva, cele mai bune echipe din futsalul românesc în acest moment, s-au confruntat luni seara, în cel de-al treilea meci al finalei Ligii I Fortuna. După primele două partide, disputate la Deva, United Galați și Autobergamo s-au aflat la egalitate, 1-1, fiecare formație câștigând câte un joc.
Luni, United Galați a controlat partida și a câștigat cu scorul final de 5-2, jucătorul gazdelor, Daniel Araujo în­scri­ind patru goluri, ultimul din lovitura de penalitate prin Octavian Cireș.
Oaspeții au redus din diferență prin autogolul lui Burdujel din finalul primei reprize iar în repriza secundă au fost mai productivi, au avut mai multe ocazii. Au înscris din nou în poarta gălățeană în min.33 prin Sasse, dar nu a fost suficient pentru a obține o victorie. Astăzi, de la ora 19, este programat meciul cu numărul patru, după care, în caz de egalitate, caravana futsalului se va muta la Deva.