FUTSAL. Naționala României a ratat calificarea la EURO Futsal 2022

Sala Sporturilor „Constantin Jude” din Timișoara a găzduit, miercuri, 14 aprilie, confruntarea dintre naționalele României și Macedoniei de Nord, meci contând pentru ultima etapă a preliminariilor pentru UEFA Futsal EURO 2022.

Autogol

Aflată pe locul trei în Grupa a 4-a, prima noastră reprezentativă era obligată să învingă și, în același timp, să spere într-un succes al liderului Bosnia și Herțegovina pe teren propriu, la Zenica, în fața Serbiei, pentru a încheia pe poziția secundă.

Elevii lui Robert Lupu și-au făcut datoria și nu le-au dat nici o șansă adversarilor. La pauză, scorul a fost 6-0 pentru ai noștri, după un autogol al lui Arsovski, a dublă a lui Savio și reușitele lui Felipe Oliveira, Szocs și Paulo Ferreira. Din păcate, de la Zenica veștile nu erau bune. După ce Bosnia și Herțegovina a condus cu 1-0, în doar două minute sârbii au punctat de trei ori și au intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri.

În repriza a doua, tricolorii au continuat jocul bun și au mai punctat de trei ori prin Ribeiro, Felipe Oliveira și din nou Savio. Oaspeți au înscrie și ei golul de onoare prin Petrovic. O victorie frumoasă pentru România, dar un succes care nu ne califică la Campionatul European din 2022, după ce în celălalt meci al grupei rezultatul de la pauză nu s-a mai schimbat.