FUTSAL. Autobergamo, egal pe terenul adversarilor

În etapa a 4-a a Turului Supl­i­mentar din Liga I de fotbal în sală, Autobergamo Deva a jucat în de­pla­sare, pe terenul celor de la FK Odorheiu Secuiesc. A fost meciul de debut pe banca echipei devene a ce­lebrului antrenor brazilian Ricardo Camara Sobral, cunoscut în lumea fotbalului de sală prin porecla Cacau.

A restabilit egalitatea
În jocul de la Odorhei, formația de­veană a jucat în stilul caracteristic și a reușit deschiderea scorului în cel de al doilea minut al partidei, prin Cristian Matei. Apoi, am asistat la prima aba­tere de la regulament la deveni, Leonardo Moura a văzut direct car­to­nașul roșu, după ce a respins cu mâna, din fața porții goale, mingea șutată de jucătorul gazdelor, Balazsi. Arbitrii au acordat o lovitură de pedeapsă pentru gazde, transformată de Andor Balint, care a restabilit egalitatea pe tabela de scor, 1-1. Căpitanul devenilor, Cristian Matei, a reușit să înscrie din nou în minutul 9, cu un șut de la distanță, sub trans­versala porții adverse, iar în mi­nu­tul 10,veteranul Florin Matei a marcat pentru 3-1, dar gazdele au reușit să egaleze până la pauză, prin reușitele lui Andor Balint, din minutul 15, și a fos­tu­lui jucător al lui Autobergamo, Richard Iszlai, în minutul 19. În repriza secundă jocul a fost mai aprig, cu multe ratări, la ambele porți. Autobergamo Deva a mai înscris încă o dată, în minutul 25, prin Andos Da Silva, care a reluat în gol o minge venită de la Florin Matei. Avantajul devenilor de pe tabelă a fost de scurtă durată, deoarece gazdele au restabilit egalitatea prin Balazsi, în minutul 36, pentru 4-4. Autobergamo Deva a rămas în inferioritate din nou în minutul 36, Florin Matei fiind eliminat. Echipa deveană a reușit să strângă rândurile și a rezistat asediului gazdelor care nu au găsit varianta de a pătrunde spre poarta oaspeților pentru a înscrie golul victoriei. Scor final 4-4, iar Autobergamo acumulează 32 de punc­te și revine pe locul 2 în cla­sa­mentul primei Ligi de futsal, la patru puncte în spatele liderului United Galați, care are un joc mai puțin dis­putat. În clasament, CFR Timișoara este pe locul trei, iar FK Odorheiu Secuiesc (un joc mai puțin) pe locul patru, ambele cu câte 31 de puncte, îna­inte de disputarea ultimilor două eta­pe care mai sunt programate.