FUTSAL. Autobergamo Deva, buget redus în noul sezon

Vicecampioana României la fotbal în sală, Autobergamo Deva, a pierdut mai mulți jucători importanți în a­ceastă pauză competițională. Astfel, Bogdan Covaci nu va continua la poalele Cetății, Iszlai și Kusmodi au plecat la „bronzul” FK Odorheiu Secuiesc, Toni Hinojosa a ales divizia secundă din țara sa natală, Spania (la Sala 5 Martorell), dar cea mai grea pierdere este cea a lui Andre Sasse (foto).

Fără jucători străini
Brazilianul, în vârstă de 25 de ani, naturalizat la începutul acestui an, s-a transferat într-unul dintre cele mai puternice campionate din Europa, Liga Placard, prima divizie a Portugaliei. Sasse va evolua pentru Portimonense, care sezonul trecut a ratat calificarea în play-off pentru un singur punct în minus și a încheiat campionatul pe locul al nouălea. Andre a fost campion și câștigător al Cupei României, în 2021, cu Imperial Wet Miercurea Ciuc, și a fost golgeterul Ligii I de fotbal în sală în 2019, dar nu a apucat să joace pentru naționala României. Dorin Popa, președintele clubului devean, a declarat că în următorul sezon, bugetul clubului va fi unul mai redus, astfel că nu vor exista în lot jucători din străinătate, în afara moldoveanului Iulian Cojocaru. Autobergamo Deva se va reuni la finalul acestei săptămâni și va fi pregătită de Adrian Moț, care va fi ajutat de Florin Matei. Până în prezent, la Deva a sosit doar Norbert Tifan, de la CFR Timișoara.