Fotbal Liga a III-a. FC AVRIG – FC HUNEDOARA 1- 5. Lideri în premieră

Ciprian Marinuț

11-x-3-fc-hd-vulturii-lugoj-5 FC Hunedoara a urcat în premieră, în această ediție de campionat, pe primul loc al seriei a IV-a a Ligii a III-a, după ce s-a impus cu scorul etapei, 5-1 (2-0) în deplasare, în fața „lanternei roșii”, FC Avrig. Golurile au fost marcate de Lintaru, Şoit, Al. Petresc (pen.), Nicula şi Drăgan.

Start perfect, final în forță

Trupa lui Constantin Olariu profitat de slăbiciunile ultimei clasate și și-a mărit numărul de goluri macat într-un meci, după ce anterior câștigase cu 1-0, 2-0 și 3-0. Hunedorenii au început în forță și au înscris de două ori în primele şase minute prin Lintaru (aflat la primul gol în noul sezon) şi Şoit (ajuns la golul cu numărul patru în campionat). Pe finalul reprizei secunde, FC Hunedoara s-a dovedit mai proaspătă din punct de vedere fizic și a mai înscris de trei ori. Alexandru Petresc a punctat din penalty (73), iar apoi prin Nicula (78) şi Drăgan (83), au dus scorul la 5-1. Golul de onoare al gazdelor a fost reuşit de Frăţilă (min.74).