FOTBAL Liga a III-a. Devenii revin pe primul loc în Serie

Echipa de fotbal CSM Deva (foto) a redevenit liderul seriei a 7-a din Liga a-III-a, după victoria obținută în fața fostului lider, ACSO Filiași, chiar pe terenul acesteia. Practic, se repetă scorul din tur, când CSM Deva a trecut, tot cu 5-0, de formația din județul Dolj.

A adunat 33 de puncte

Devenii au câștigat partida, dominată de elevii lui Ștefan Nanu, gazdele având doar două faze de poartă și acelea pe final de reprize. În prima parte, a fost doar 1-0 pentru Deva, grație reușitei lui Kayondo, din minutul 35, care a reluat cu capul o centrare a lui Doboș, dintr-o lovitură de colț. În repriza a doua, gazdele rămân în inferioritate din minutul 55, după eliminarea lui Chirițoiu, care a luat două galbene în decursul a câtorva zeci de secunde. Echipa din Deva a profitat de acest lucru și Kayondo va majora diferența de pe tabelă în minutul 64, după ce s-a distrat cu apărarea adversă, făcând o preluare pe piept, o întoarcere în viteză și o finalizare din voleu, de la 10 metri. La scorul de 2-0 pentru echipa oaspete, jocul se echilibrează și se părea că se îndreaptă către un  final încins, în condițiile în care Doboș, căpitanul devenilor, a văzut și el roșu după al doilea avertisment. Lucrurile însă nu au stat deloc așa, devenii mărindu-și avantajul în minutul 84, prin Bedea, abia intrat pe teren și care a reușit un gol imparabil de la peste 20 de metri lateral stânga. Gazdele au căzut fizic la acest scor iar Kayondo punctează din nou, de această dată dintr-un penalty acordat pentru un fault asupra lui Bloj și tabela a arătat 4-0 pentru deveni dar scorul final va fi stabilit în minutul 89, când Paliu a deviat în propria poartă o centrare a lui Kayondo.

În urma acestei victorii CSM Deva acumulează 33 de puncte din 13 etape, cu două mai multe decât ACSO Filiași, iar etapa viitoare va juca, pe teren propriu, cu o echipă din partea inferioară a clasamentului, Viitorul 2 Târgu Jiu.

CSM DEVA a evoluat cu: Bădescu – Vișan, Creciunesc, Iordache, Doboș (eliminat 81) – Iana, Stelea, Pencea (81 Bedea), Bloj – Popescu (81 Pătulea), Kayondo. Pe bancă: Lazar – Bedea, Branea, Kelemen, Lemac, Opriș, Pătulea, Șulea, Țoiu. Antrenori: Ștefan Nanu, Dorian Gugu, Jozsef Magyari.

Victorii pentru petroșăneni și hațegani

CSM Jiul Petroșani (foto) s-a impus în partida disputată în deplasare la Viitorul Pandurii Tg. Jiu, câștigând jocul cu 2-1 prin golurile marcate de Marius Matei (min. 10) și de Stephane Ferhaoui (min.17), golul gazdelor fiind marcat de Istrate (min.64 din penalty). Cu această nouă victorie, formația din Valea Jiului urcă în clasament pe locul cinci în serie și privește foarte liniștită partea a doua a campionatului.

Surpriza am consemnat-o la jocul de la Hațeg, unde echipa locală a pierdut întâlnirea cu ultima clasată, CSA Aurul Brad, golurile fiind înscrise aici de Ovidiu Trășcan (30), Ionuț Filipaș (38)/Cosmin Pau (60).

Clasament la zi

1.CSM Deva                        13      10     3       0       39 – 7           33 puncte

2 ACSO Filiași                    13       10     1       2       32 – 18         31

3.Viitorul Şimian                  13      8      1       4       33 – 20         25

4.Gilortul Tg. Cărbunești     13       8      1       4       19 – 19         25

5.CSM Jiul Petroșani           13      6       3       4       23 – 14         21

6.Voinţa Lupac                    13      6       3       4       21 – 13         21

7.Progresul Ezeriș               13      2       3       8       10 – 27          9

8.Viitorul Pandurii Tg. Jiu    13       2       2       9       15 – 35          8

9.Retezatul Hațeg               13       1       3       9       11 – 25          6

10.Aurul Brad                      13      1       2       10     16 – 41          5

Clasament la zi seria a 9

1.Corvinul Hunedoara                13         12     1       0       46 – 9         37

2.Unirea Ungheni                       13         8       2       3       27 – 19       26

3.Metalurgistul Cugir                  13         6       4       3       18 – 17       22

4.CSM Unirea Alba Iulia             13        6       3       4       24 – 20       21

5.Avântul Reghin                        13        5       5       3       18 – 16       20

6.CS Universitatea Alba Iulia     13         3       6       4       11 – 14       15

7.ACS Târgu Mureş                   13         3       3       7       21 – 27       12

8.Viitorul Cluj                              13        2       3       8       11 – 21        9

9.CS Ocna Mureș                      13         2       3       8       19 – 34        9

10.Sănătatea Cluj                      13         2       2       9       24 – 42        8