Fotbal, Liga a III-a: CS Hunedoara a învins pe Unirea Alba Iulia

Nicolae Gavrea

CS Hunedoara a început meciul de sâmbătă cu Unirea Alba Iulia cu gândul de a obţine toate cele trei puncte puse în joc şi a reuşit acest lucru, după o evoluţie mai bună în repriza secundă, în care toţi componenţii echipei şi-au făcut datoria. De remarcat că cel mai bun jucător din echipa hunedoreană a fost Andrei Vasinc, cel care este autorul golurilor echipei de pe Cerna.

Gazdele au debutat mai bine cu câteva ocazii ratate de Tătulea (min. 2) şi Iacob (min. 5 şi 11), dar cea mai importantă am consemnat-o în min. 16: Iacob a fost faultat undeva lângă fanionul de colţ şi – când toată lumea aştepta o centrare – Herci a şutat direct pe poartă dintr-un unghi extrem de închis, balonul s-a dus sub transversală, dar Sporea a avut un reflex de zile mari şi a scos în corner.
În min.20, Tat, de la oaspeţi a prins un şut puternic de la 30 de metri, pe mijlocul porţii, dar Apostol a reţinut cu siguranţă. Cea mai mare ocazie a reprizei a venit în min.31, când pasa în adâncime a lui Herci l-a găsit pe Iacob singur în careu, acesta a şutat de la 14 – 15 metri, dar Sporea a intervenit salvator cu o paradă senzaţională.
După pauză, faţa jocului s-a schimbat total pentru hunedoreni, care au revenit în teren decişi să tranşeze victoria în favoarea lor. În min.47, Herci a executat perfect o lovitură de colţ şi Vasinc a reluat impecabil cu capul din 10 metri, înscriind astfel primul gol pentru gazde. Trei minute mai târziu, un atac rapid al Hunedoarei a făcut din nou şah-mat apărarea oaspeţilor: Marcu a deviat un balon pentru Vasinc, acesta a pătruns singur pe partea stângă în careul advers şi l-a executat a doua oară pe Sporea cu un şut plasat, imparabil pentru portarul Unirii. Era 2 – 0 în min. 50, iar victoria hunedoreană a fost previzibilă.
Nemaiavând ce pierde la acest scor, echipa din Alba Iulia a încercat să iasă mai mult la atac, în timp ce gazdele au abordat mult mai liniştite restul partidei. Şutul bun al lui Iacob de la 25 de metri a trecut puţin peste transversală în min. 55, iar apoi, în min. 64, Tecsi a fost faultat la 18 metri de poartă, uşor lateral stânga, Robert Cristian a executat excelent, balonul deviat de Sporea a lovit bara şi a revenit în teren, de unde Vasinc l-a împins în plasă, ridicând scorul la 3-0 pentru CS Hunedoara.
Portarul gazdelor, Apostol, a avut pe finalul jocului câteva intervenţii excelente. Din păcate, Herci a văzut cel de-al doilea cartonaş galben cu circa un sfert de oră înainte de final, pentru lovirea mingii după fluierul arbitrului şi a plecat la vestiare.
„Am fost peste ei la toate capitolele. Nici prima repriză nu a fost rea, cel puţin în primele 10 minute nu au ieşit din terenul lor, dar ne-a lipsit golul. La pauză le-am spus că mai avem 45 de minute la dispoziţie, să începem tare repriza a doua. Aşa s-a şi întâmplat, am marcat repede două goluri, în minutele 2 şi 5. Mă bucur că Vasinc a confirmat încrederea pe care am avut-o în el. Când am auzit că e nemulţumit de situaţia lui de la Lipova, am făcut tot posibilul să îl aducem aici. La golul trei l-am introdus special pe Robert Cristian să bată lovitura liberă, era o poziţie de şut care îi convenea. L-am întrebat «o simţi?» şi el mi-a zis că da, a intrat, a executat şi s-a făcut 3 – 0. Acum ne gândim deja la meciul din etapa viitoare, mergem la Cugir să luăm puncte, suntem în foame de puncte. Obiectivul echipei rămâne acelaşi, menţinerea în Liga a treia”, a declarat Mircea Alic, antrenorul principal al echipei CS Hunedoara.
CS Hunedoara: Apostol – Cr. Creciunesc (min. 58 Bularda), Ionică, D. Creciunesc, Doboş – Iacob, Al. Dan (min. 62 R. Cristian), Herci (eliminat min. 74), Tătulea (min. 56 Marinca) – Vasinc, Marcu (min. 58 Tecsi). Antrenori Mircea Alic şi Raul Spătaru