FOTBAL, Liga a III-a: Cetate, învinsă acasă de arbitri

Spectatorii veniţi să asiste la jocul din etapa intermediară în care echipa CNS Cetate Deva a întâlnit o candidată la promovare în eşalonul superior al fotbalului românesc au plecat de la stadion supăraţi pe ceea ce au văzut pe teren, cele două echipe neoferind spectacolul aşteptat.

Brigada de arbitri a venit cu lecţia învăţată, iar centralul din Rm. Vâlcea, sub privirile observatorului a făcut dreptate în teren, după regulamentul pe care îl ştie numai el.
În min. 1, Bedea cade secerat în careul advers, dar centralul nu acordă penalti, iar în minutul 6 o lovitură liberă la faultul asupra lui Chirlejan în lateral stânga este bătută slab în careu de Voineag şi portarul advers respinge. Apoi echipa din Reşiţa a echilibrat vizibil disputa din teren. Este acalmie totală, iar prima ocazie pe poartă am consemnat-o în minutul 27, autor Negoescu, fără ca tabela să se schimbe. În min. 30, Breşneni a centrat excelent de pe dreapta şi Ene a reluat cu capul din marginea careului mic peste poarta lui Apostol. Tot Ene a greşit o centrare cinci minute mai târziu, iar în minutul 36 consemnăm o altă decizie agravantă a centralului din Vâlcea: Şoit şi Staicu aleargă în careul devean după un balon care se îndrepta spre aut de poartă, Ene cade lângă unul dintre adversari îşi centralul vâlcean acordă fără ezitare penalty pentru CSM Reşiţa. Execută precis Liuba şi 0 – 1. Apoi în min. 44, Lupu este faultat la circa 25 de m, Voineag execută la vinclu lovitura liberă, însă portarul reşiţean are o intervenţie spectaculoasă şi respinge în corner.
După pauză au fost multe faulturi, multe întreruperi ale jocului favorabile echipei oaspete. În min. 49 Voineag a şutat peste poartă, apoi în min.54 Coteţ a încercat să reia cu capul pe spate, dar a făcut-o slab şi Zimmermann a reţinut cu siguranţă, iar în min.59 Ene de la oaspeţi pătrunde în careu, şutează violent, dar mingea se duce în transversală.
În minutul 69, Robert Cristian îl găseşte cu o pasă excelentă în careu pe David, intrat în joc abia de câteva minute, acesta este faultat cât se poate de evident la 14 – 15 metri de poartă, însă centralul Olariu transformă lovitura de pedeapsă într-una în afara careului. Bărbulescu de la oaspeţi este eliminat după ce a văzut două “galbene” consecutiv la aceeaşi fază. Tuşierul semnalizează ofsaid în min. 70 la o fază în care Bedea şi Lupu scapă spre poarta reşiţeană. Reşiţeanul Staicu înscrie şi el pentru 0 – 2 la centrarea lui Breşneni, în minutul 73, şi echipa din Reşiţa, în inferioritate numerică, preia controlul jocului. Robert Cristian reia pe lângă poartă în minutul 82 şi apoi mai notăm şutul lui David din minutul 90+2 la care Zimmermann a respins în corner. Partida se încheie cu victoria nemeritată a CSM-ului din Reşiţa.
Cetate Deva: Apostol – Şoit (min. 87 Kelemen), Tătaru, Coteţ, Doboş – Boldea (min. 77 Bărculeţ), R. Cristian – Voineag (min. 66 R. David), Bedea, Chirlejan (min. 46 Moţ) – Lupu. Antrenor Sorin Cornea