Fotbal, Liga a III-a. Cetate Deva a câştigat meritat la Gloria Lunca Teuz Cermei

Formaţia LPS Cetate Deva a disputat sâmbătă în Liga a III-a o partidă în deplasare la Lunca Teuz Cermei, unde cu Bîrzan la coordonare şi cu Jude, surprinzător la finalizare în două rânduri, elevii lui Ştefan Nanu s-au impus meritat cu 3 – 1. Cu acest rezultat echipa deveană a confirmat o dată în plus că în acest campionat evoluează mai bine în deplasare decât în fieful propriu.

Primul gol al întâlnirii a venit după 20 de minute de joc, la un corner executat de Bîrzan, iar Jude a reluat cu capul din apropierea careului mic al gazdelor. La pauză s-a intrat la vestiare cu o egalitate, deoarece formaţia din Lunca Teuz a egalat.
La cinci minute de la reluare, Cetate a preluat din nou avantajul pe tabela de scor: Bîrzan a trimis în careu din lovitură liberă şi Jude a reluat din cădere de la zece metri. Din păcate, stoperul devean, autor al primelor două goluri, s-a accidentat la această fază şi a trebuit înlocuit în min. 52 cu Kelemen.
În min. 65 s-a consemnat o fază de impact, care putea întoarce soarta partidei: Gruiescu scapă de fundaşii adverşi, Apostol l-a faultat, a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. În poarta oaspeţilor intră Manea, introdus în locul lui Iana, şi Cetate a trebuit să evolueze mai mult de un sfert din meci în 10 oameni. Gazdele au căutat cu disperare egalarea, însă oaspeţii puteau da lovitura decisivă în mai multe rânduri, când atacurile lor rapide au depăşit uşor apărarea rarefiată a Cermeiului.
Cel de al treilea gol devean, care a adus liniştea şi a securizat cele trei puncte în tabăra oaspeţilor a venit cu 10 minute înainte de final. Ţoiu a recuperat un balon la 30 de metri de poarta Gloriei, a pătruns în adâncime şi a trimis la colţul lung pe lângă portarul Dagău.
Devenii au urcat pe locul 13 după această etapă, la egalitate de puncte cu locurile 12 (Cermei) şi 14 (Filiaşi). Pentru Cetate urmează o nouă deplasare, la ACS Poli, de unde iarăşi sunt necesare puncte pentru atingerea obiectivului – rămânerea în Liga a treia.
„Am spus că o să venim cu puncte de la Cermei şi iată că s-a adeverit. Am făcut un joc bun, i-am şi felicitat pe băieţi după meci, bravo lor, au avut puterea să revină după o serie de rezultate negative. Ei ne-au egalat pe o greşeală de poziţionare, ne-au prins cu o pasă lungă, Roncea şi Radak nu au stat bine la acea fază. După pauză băieţii au intrat cu o altă atitudine, cu un alt moral. Şi-au dorit mult şi în prima repriză, dar în a doua au arătat că au venit să câştige. Jude, jos pălăria, mă bucur foarte mult pentru el. A început pregătirea cu 90 de kg, a dat jos şi acum are 78, iar asta se vede. Alţii îl credeau terminat, iată că nu e aşa, astăzi a dat două goluri din faze fixe. Mergem şi la Timişoara să câştigăm, ne trebuie trei puncte ca să ne atingem obiectivul”, a declarat Ştefan Nanu, antrenorul devenilor.
LPS Cetate: Apostol (eliminat 65) – Iana (66 Manea), Radak, Jude (52 Kelemen), Doboş – Ţoiu, Bogdanovici, Bîrzan (74 Cocan) – Roncea, Marton, Chivu (61 Lupu) antrenor- Ştefan Nanu