Fotbal Liga 3. VULTURII LUGOJ – FC HUNEDOARA 3-1. Hunedorenii, simpli anonimi!

tn    FC Hunedoara a transformat dualitatea „negru-albastră” a culorilor clubului, care îmbina speranța promovării cu realitatea tristă din clasament, în certitudinea neagră a ratării obiectivului de ajungere în liga secundă. Lovitura decisivă a venit în meciul din deplasare cu Vulturii Lugoj, pierdut cu 1-3 (0-2), în urma căruia trupa antrenată de Romulus Gabor a picat pe ultimul loc al play-off-ului, la nouă puncte distanță de noua lideră, Nuova Becicherecu Mic.

Fără drept de apel

„Negru-albaştrii” au fost cu doar puțin mai buni decât niște simple jaloane într-un meci pe care trebuia să-l câștige ca să mai poată spera. Deși tradiția și pretențiile îi obligau să fie „vioara întâi” a întâlnirii, hunedorenii s-au dovedit simpli anonimi. Superiori la toate capitolele, Vulturii lui Ilie Rotariu au „mușcat” fără milă din hunedoreni. La pauză era 2-0 după golurile semnate de Vlădia (2) şi Rogozinaru (28 – din penalty), iar în minutul 68 tabela indica scor de neprezentare, 3-0, după golul reușit de L. Stoica (68). La acest scor, gruparea din Lugoj a jucat la conservarea rezultatului, iar Lorincz (75) a marcat golul de onoare al hunedorenilor.

Cu doar un punct agonisit din două etape disputate în play-off, hunedoreni rămân cu 13 puncte în clasament şi pică pe locul șase, ultimul, la 13 puncte de Nuova Becicherecu Mic. Trupa din comuna Becicherecu Mic este noua lideră a Seriei a IV-a, după ce s-a impus pe terenul celor de la FC Caransebeş, 1-3, totalizând astfel 22 de puncte. FC Hunedoara va juca, în runda viitoare, acasă, cu Pandurii II Târgu Jiu. (Ciprian Marinuț)