Fotbal. CS Hunedoara a pierdut amicalul de la Turda

Echipa CS Hunedoara a avut programat sâmbătă la Turda cel de al treilea meci amical de pregătire pentru noul sezon competiţional din Liga a treia. CS Hunedoara a întâlnit în deplasare formaţia Sticla Turda într-o partidă din, să îi spunem, manşa tur a „dublei” amicale din această vară.

Victoria în prima întâlnire a revenit gazdelor cu scorul de 2 – 1 (1 – 0). Pentru echipa din Hunedoara golul a fost marcat de Burlacu, jucător fost la Buzău şi sosit în probe la Hunedoara. Golul hunedorean a venit în min. 60, când gazdele conduceau pe tabelă cu 1-0. Oaspeţii au egalat la o fază la care Robert Cristian a scăpat singur cu portarul, a fost faultat, arbitrul a lăsat excelent avantaj, Burlacu a urmărit foarte bine faza şi a trimis balonul în poartă. Scorul final a fost stabilit de către gazde în minutul 75.
Noutăţile de ultim moment la echipa hunedoreană sunt Burlacu (venit de la Buzău) şi Negulescu (de la Braşov), jucători aflaţi în probe. La capitolul plecări ultimul nume este cel al lui Doboş, fundaşul stânga al echipei de pe Cerna, care şi-a reziliat contractul cu formaţia hunedoreană şi… surpriză, se pregăteşte alături de Cetate Deva.
Antrenorul principal al CS Hunedoara, Raul Spătaru, a declarat după acest joc: „A fost un meci de pregătire util, folosit ca atare, în care am utilizat mai mulţi juniori. Am făcut un joc bun, eu zic că am pierdut nemeritat. Gazdele au marcat în prima repriză la singura ocazie a lor şi aşa a fost, 1 – 0, până la pauză. Noi, pe lângă golul din repriza secundă, ne-am mai creat multe alte ocazii, între care trei – patru în situaţie de singur cu portarul, însă le-am ratat. Tot mai aşteptăm să ne vină atacantul acela care să înscrie goluri. Mai avem nevoie de întăriri. În ce îi priveşte pe cei nou veniţi în probe, încă nu ne-am decis dacă rămân sau nu, urmează să îi mai vedem şi în meciurile următoare. Oricum, rezultatele contează mai puţin în jocurile de verificare, mai ales că am avut şapte juniori pe teren în repriza a doua, eu cred că avem cea mai scăzută medie de vârstă din Liga a treia”, a spus Raul Spătaru după meci.
CS Hunedoara a evoluat cu Jurca – Cr. Creciunesc, Ionică, Bolozan, Trăşcan – Iacob, Burlacu, D. Creciunesc, Marinca – Negulescu, Petrescu. Au mai jucat: Muşa – Dulap, Ciucurescu, R. Cristian, Kocsis, Bularda, Chelărescu.