FlashSport

Florentina Marincu Iuşco, medaliată cu aur la Campionatele Balcanice

Cea mai bună sportivă a judeţului Hunedoara pentru anul competiţional 2019, atleta Florentina Marincu Iuşco (foto), legitimată la LPS Cetate Deva, a reuşit să-şi treacă în palmares un nou succes internaţional.

Sâmbătă după amiază, sportiva pregătită de prof. Nicolae Alexe a câştigat medalia de aur în cadrul întrecerilor de la Campionatele Balcanice de Atletism, desfăşurate la Istanbul (Turcia). Atleta din Deva s-a impus cu o săritură care a măsurat 6,53 metri.
Concursul de la Istanbul a fost un util test de verificare în perspectiva viitoarelor competiţii internaţionale la care Florentina Marincu Iuşco va participa, dar mai ales pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo din această vară, atleta din Deva fiind singura sportivă din judeţ calificată la întrecerile olimpice din Japonia. (N.Gavrea)