Florentina Iușco trage tare pentru Paris

Așa cum ne așteptam cu toții, de­veanca Florentina Iușco (foto) a cu­cerit o­ a doua medalie de aur la Cam­pio­natul național de atletism în sală. După ce în prima zi a întrecerilor na­țio­nale de la București Iușco a câș­ti­gat medalia de aur în proba de triplu­salt, cu o săritură care a măsurat 14.15 m, în cea de a doua zi a acestor în­treceri, atleta și-a trecut în pal­ma­res un nou titlul național în proba de săritură în lungime.

Pentru Roma a rezolvat
Florentina Iușco s-a clasat pe primul loc cu o performanță de 6.72 m, ceea ce reprezintă un sezon best pentru ea și confirmă progresul din această pe­rioadă pe care eleva profesorului Nicolae Alexe l-a făcut. De menționat că Florentina a întrecut-o la săritura în lungime pe Alina Rotaru-Kottmann, care a sărit 6,71 m, calificată încă de anul trecut la Jocurile Olimpice de la Paris, unde dorește să se califice și Florentina Iușco. Cum sezonul atletic din acest an competițional este abia la început, iar atleta noastră are ba­re­mu­rile de participare la Campionatele Europene de atletism în aer liber de la Roma din luna iunie, este posibil ca ea să urce încet, încet către obținerea ba­re­mului de calificare și pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

La ștafetă
Alte rezultate de la întrecerile des­fă­șurate la București în finalul săp­tămânii trecute: Dorin Andrei Rusu (CSM Deva, antrenor Cornelia Juratoni) a cucerit titlul de campion național de seniori în proba de 3.000 de metri, probă în care Eric Rus s-a clasat pe locul șapte, Andrei Marian (dublă legitimare SCM Deva-CSM Constanța) a câștigat me­dalia de aur cu ștafeta de 4 x 370 m, Adelin Daniel Pop (dublă legitimare SCM Deva- CSU Arad) s-a clasat pe locul 10 în proba de 800 m.