Final de sezon regular cu un eşec. Încheiem pe podium prima parte a campionatului

Claudiu Sav

Corviniştii au suferit al patrulea eşec stagional, sâmbătă, pe terenul celor de la Unirea Slobozia. Gazdele s-au impus cu 3-1, la capătul unui meci în care toate reuşitele au venit în actul secund, şi au încheiat astfel sezonul regular pe locul secund, la trei „lungimi” în faţa alb-albaştrilor.

Mingi lungi
Prima repriză a confruntării din sudul ţării a fost, fără doar şi poate, una dintre cele mai modeste din acest sezon. Cele două formaţii au preferat să apeleze, de cele mai multe ori, la mingi lungi, „arun­cate” în zona de acţiune a lui Coman şi Afalna, astfel că ocaziile im­portante de poartă au fost extrem de rare. Corviniştii au expediat singurul şut pe spaţiul porţii în minutul 8, prin Neacşa, reluarea aces­tuia din marginea careului fiind prinsă, fără probleme, de Rusu. La poarta cea­laltă, Vlăsceanu a fost singurul care a deviat spre buturile lui Lefter (24) o centrare din stânga, într-o repriză în care întreruperile de joc au fost dese şi în care doar Lupu, pentru formaţia noastră, şi Purece pentru gazde, au mai „punctat”, timid, la capitolul ofensiv.

Au punctat
„Sarea şi piperul” au apărut, totuşi, în actul secund, iar primele 20 de minute ale celui de-al doilea mitan le-au apar­ţinut gazdelor, care au punctat în două rânduri. Mai întâi, în minutul 57, prin Dorobanţu, care a „cules” o minge în marginea careului şi a şutat, cu sete, în vinclul porţii apărate de Lefter. Iar mai apoi în minutul 65, când Vlăsceanu a primit o minge în careu de la Afalna, şi-a depăşit uşor adversarul direct şi a făcut 2-0. Asta după ce, Purece a avut o şansă imensă de a marca, trimiţând peste poartă, din poziţie bună, cu câteva secvenţe în urmă. La poarta adversă, Lică a avut oportunitatea de a-şi rea­duce echipa în joc, cu o reluare spec­ta­culoasă, de la semi-înălţime, respinsă însă de Rusu de sub „transverală” (70) – „corbii albaştri” fiind mai periculoşi la fazele fixe. Lucru confirmat patru mi­nute mai târziu, când acelaşi Lică a găsit ţinta, din câţiva metri, după un corner executat de Neacşa şi o minge deviată cu călcâiul, pe spate, de nou-intratul Câmpan! Au urmat câteva minute de presiune în treimea adversă, însă fără şanse clare de gol, în ciuda introducerii pe teren şi a lui Nicolae Pîrvulescu. Iar până la final, tot ialomiţenii au fost cei care au punctat, pe un contraatac, prin Ekollo, care a finalizat, simplu, din careu, după o fază „dusă” în banda dreaptă de Vlăsceanu (90+5) – cel mai bun jucător de pe teren.

Atitudinea
S-a încheiat 3-1 pentru Unirea Slobozia, a patra înfrângere stagională pentru formaţia noastră, care încheie play-off-ul pe locul trei şi aşteaptă tra­gerea la sorţi a programului acestei faze, tragere programată pentru începutul săptămânii. „O primă repriză în care ne-am anihilat complet, reciproc. După pau­ză, am făcut o greşeală la mijlocul tere­nului… apoi, efectiv, au venit peste noi, mă aşteptam de la jucătorii cu expe­ri­enţă să calmeze puţin jocul, dar nu s-a în­tâmplat. Asta spre deosebire de gazde, care au gestionat bine momentele de după golul nostru, chiar dacă am avut şansele noastre… apoi a venit încă o greşeală, ca să fie tot tacâmul complet. Singurul lucru pe care l-aş putea scoate în evidenţă e atitudinea de după primi­rea primelor două goluri şi cam atât. Tre­buie să ne obişnuim cu astfel de meciuri, astfel de adversari pentru play-off. Une­ori, am impresia că mai apare din men­ta­litatea din Liga a treia, pentru că am primit goluri destul de uşor, am crezut, apoi, că putem reveni. Sunt goluri pe care le puteam evita, dar asta e. Astăzi echipa mai determinată a câştigat! Mă aşteptam la altceva, dar împreună am câştigat, împreună pierdem”, a declarat antrenorul Florin Maxim.
„Am mai avut un duş rece de acest gen şi la Buzău, apoi am răspuns bine. Ca şi acolo, adversarii ne-au dominat în marea majoritate a duelurilor şi atunci aici trebuie să fie semnele de întrebare. Degeaba încercăm să jucăm frumos, dacă nu ne ies lucruri bune la acest capitol, atât în defensivă, cât şi pe atac. Dar vine această pauză, ne regrupăm şi sper ca până la primul joc din play-off să arătăm ceea ce putem cu adevărat şi să ne creştem nivelul”, a adăugat teh­ni­cianul nostru.
Unirea Slobozia (antrenor Adrian Mihalcea): Rusu – Ibrian (89, Atanase), Andreş, Pospielov, Toma (cpt.) – Pacionel, Coadă, Dorobanţu, Purece (86, Ekollo) , Vlăsceanu – Afalna (86, Cojocari)
Corvinul 1921 Hunedoara (antrenor Florin Maxim): Lefter – Iacob, Lică, Manolache (73, Pop), Velisar – Hrezdac, Chindriş (65, Bradu) – Lupu (80, Pîrvulescu), Neacşa (cpt.), Mitran (65, Câmpan) – Coman