Fãrã medalii la Balcaniada de Nataţie

Înotătorul Alexandru Ancuţa (foto, 18 ani), de la CSS Hunedoara, a adus 10 puncte echipei României, care s-a clasat pe locul doi la Campionatele Balcanice, desfăşurate în Serbia, însă a ratat podiumul în toate cele patru finale individuale în care s-a calificat.

Util echipei, modest la individual

Sportivul antrenat de Anca Băjan a menţinut şi la Balcaniadă ritmul de la Campionatele Naţionale, dar viteza obţinută a fost insuficientă pentru a-l propulsa pe podium. Hunedoreanul, care este multiplu campion naţional şi recordman al României în proba de 100 de metri mixt, a participat în patru finale, obţinând clasări pe locurile cinci, şase, şapte şi opt. Cel mai bun rezultat, locul cinci, a fost în cursa de 50 de metri fluture, încheiată cu timpul de 26.22 secunde, performanţă care a adus României patru puncte în ierarhia generală. În probele sale favorite, cele de spate, Alexandru Ancuţa a înotat modest. El s-a clasat pe locul şase cu timpul de 28,35 secunde în cursa de 50 de metri, pe şapte, cu timpul de 1.00.73 minute la 100 de metri şi pe opt, cu timpul de 2.18.15 minute, la 200 de metri, rezultate prin care a contribuit cu şase puncte la bilanţul delegaţiei tricolore. „Sunt dezamăgită, pentru că Alexandru nu şi-a îmbunătăţit deloc timpii de la Campionatele Naţionale, deşi şi-a realizat jumătate din obiectiv, prin calificarea în finale. A început competiţia cu cursa de 50 de metri spate, în care s-a bătut pentru medalii pe trei-sferturi din distanţă, dar a cedat ritmul pe ultimii metri şi a ratat podiumul. Apoi, i-a fost greu să se mobilizeze şi să se concentreze în celelalte curse, astfel că a rămas fără medalii. Poate că randamentul său sub aşteptări a fost afectat de problemele de sănătate cu care s-a confruntat în iarnă, dar mă aşteptam să lupte cu mai multă ambiţie”, a spus antrenoarea Anca Băjan, care l-a însoţit pe sportiv la Kruşevac, în Serbia.

România, în top

Înotătorii din România au reuşit 23 de clasări pe podium şi alte numeroase prezenţe în finale, astfel că în clasamentul general, la masculin şi feminin, tricolorii au ocupat locul doi, cu 304 puncte, după Grecia, care a acumulat 427 de puncte. Pe locul trei s-a situat Turcia cu 268 de puncte, iar pe patru a fost Serbia, cu 205 puncte. La Campionatele Balcanice din Serbia, desfăşurate la finalul săptămânii în localitatea Kruşevac, au participat înotători din Grecia, România, Turcia, Serbia, Moldova, Bulgaria, Cipru, Bosnia Herţegovina, Macedonia şi Muntenegru.
Următoarea competiţie la care vor participa înotătorii de la CSS Hunedoara va fi Campionatul Naţional al Cluburilor Sportive şcolare, rezervat sportivilor de 10-12 ani, care va avea loc la finalul săptămânii, la Reşiţa.