Fãrã emoţii în Superligã, cu surprize şi suspans în Liga B

11 x 2 marta (la minge) a reusit o dubla pentru echipa saCiprian Marinuţ

Favoritele SuperLigii RealSport şi-au continuat şirul victoriilor, deşi CSD a dat piept cu ocupanta locului trei, Pera BMW, una dintre echipele cu pretenţii. În schimb, în eşalonul secund, duelurile au fost din nou aprige şi imprevizibile, dar totuşi, în trei partide, favoritele s-au impus.

Lideră puternică
Aflată pe primul loc al ierarhiei graţie golaverajului, CSD şi-a demonstrat încă o dată forţa ofensivă. Lidera a dublat victoria din runda precedentă cu campioana şi rivala la titlu, Avantaje, printr-un succes cu 3-0 (1-0) în duelul cu Pera BMW,  echipă în faţa căreia se înclinase, scor 1-6, în luna decembrie. Meciul a fost de bună calitate şi s-a disputat într-un deplin spirit de sportivitate. CSD a fost vioara întâi a partidei, în vreme ce adversarii au depus eforturi pentru a se ridica la nivelul jocului liderei. Scorul a fost deschis de Marta (min. 8) cu un şut la vinclu, după ce Dărăban a făcut un „paravan” în faţa adversarilor. Diferenţa putea fi mai mare chiar înainte de pauză, însă portarul Clep a intervenit salvator la ocaziile avute de Dărăban (9, 13 şi 22), Marta (18) şi Cărăvan (23). Golul de 2-0 a picat în minutul 32, când Marta a profitat de o pasă slabă către portar a lui Roman, a interceptat şi a înscris cu un şut sub bară. Cea mai clară oportunitate de gol pentru Pera BMW i-a aparţinut lui Chelariu (38), care de la doar doi metri l-a „ţintit” pe portarul advers. Scorul final a fost stabilit de Popescu (46), care a marcat cu un şut la colţul scurt, la capătul unei curse în viteză pe banda stângă.

Farmecul permutărilor
Cu excepţia liderei Quasar, care a bifat al şaselea succes consecutiv şi şi-a consolidat primul loc, celelalte echipe de la locul doi în jos s-au permutat în clasament în funcţie de rezultate. Fosta ocupantă a locului doi, Continental, învinsă cu 5-4 de Quasar, a picat pe locul cinci, deşi a dat o replică bună liderei. „Am condus cu 1-0, a fost 1-1 la pauză, iar în debutul reprizei ne-am distanţat la 5-1. În ultimele şapte-opt minute, Continental, care are o echipă bună, a marcat trei goluri consecutive şi poate dacă mai era timp, ar fi egalat”, a spus Claudiu Mirea, căpitanul echipei Quasar.  Cerna Sântuhalm s-a impus cu 7-4 în faţa celor de la Full GSM şi a urcat de pe locul trei pe doi. EFC Anonimii a câştigat cu 6-3 meciul cu FC Alsicon şi a „sărit” de pe poziţia şase pe trei, iar Boys Team a profitat de succesul 5-1 cu Azaria şi a avansat de pe locul şapte pe patru. Învinsă surprinzător de Sews R Orăştie, scor 5-10, AS FC Cristur a picat de pe locul patru pe şase.
Din Liga C, remarcăm parcursul perfect al celor de la DPD cu opt victorii din tot atâtea etape şi faptul că Legiunea Taylor Red la face concurenţă serioasă, având şapte victorii şi o remiză.