Eşecuri pentru fruntaşe şi ploaie de goluri

Primele două clasate în Liga a V-a Hunedoara, Mureşul Pricaz şi Berianul Beriu, au suferit înfrângeri neaşteptate în faţa unor echipe din jumătatea a doua a clasamentului, în etapa din weekend a competiţiei. Runda s-a remarcat şi printr-un apetit ofensiv ridicat al combatantelor, marcându-se 35 de goluri în cele şapte partide disputate, fiind astfel o medie de cinci goluri pe meci.

Victorie apărată cu cinci avertismente
Lidera clasamentului, Mureşul Pricaz, a suferit al doilea eşec din actualul sezon în fieful ambiţioasei grupări CS Ghelari, ocupanta locului 10. Fără mari pretenţii, dar cu multă ambiţie, trupa din ţinutul Pădurenilor a marcat unicul gol al meciului prin Stăncoane în minutul 38 şi a avut avantaj minim la pauză. CS Ghelari şi-a menţinut avansul până la final, apărându-se aşa cum au făcut-o românii în faţa nemţilor la Mărăşti şi Mărăşeşti, unde sloganul a fost „pe aici nu se trece”. Costurile acestei defensive ermetice au fost de… cinci cartonaşe galbene încasate de L. Pop (46), Fântână (53), Kutyfalvi (78), Iuşean (87), şi Stăncoane (90), dar la final bucuria succesului a fost nepreţuită.

Învinşi pe final de meci
Ocupanta locului secund, Berianul Beriu, a călcat şi ea strâmb în această etapă, fiind învinsă în deplasare de Unirea General Berthelot  cu scorul de 2-1 (1-0), astfel că diferenţa de puncte faţă de lideră a rămas aceeaşi. Gazdele au deschis scorul prin Dumbravă în minutul 13, dar formaţia din Beriu a reuşit să egaleze prin L. Popa (min. 70). Gazdele au avut resurse şi au forţat pe final, astfel că acelaşi Dumbravă a reuşit dubla, marcând golul victoriei cu trei minute înainte de fluierul final.

Doi golgheteri, cu câte patru goluri
Cele mai multe dintre cele 35 de goluri ale etapei s-au marcat în partida Santos Boz – Zarandul Crişcior, încheiată cu scorul de 4-4, după ce la pauză oaspeţii aveau avantaj 2-3. Coincidenţă sau nu, toate golurile celor două combatante au fost semnate de doi „golgheteri de serviciu” cu câte patru reuşite, pentru gazde punctând Săutean  (min. 21, 32, 40, 56), iar pentru oaspeţii marcând Deoancă (min. 20, 44, 66, 81).

Locul doi la eficacitate
A doua partidă din punctul de vedere al numărului de goluri marcate a fost cea dintre Cetate Răchitova  şi Cerna Lunca Cernii, în care echipa gazdă, ocupanta locului trei, s-a impus cu scorul de  5-2 (2-0). Pentru învingători au înscris Olărescu (6), Urs (43 şi 64), Mailat (48, 68), iar pentru învinşi golurile au fost semnate de Dediu (60) şi Preda (77).

Scoruri identice, dar inverse şi o eliminare
În alte două dintre partidele rundei din weekend s-au marcat câte şase goluri, înregistrându-se acelaşi rezultat de 4-2, doar că într-un meci au câştigat gazdele, iar în altul oaspeţii. Astfel AS Sântămăria Orlea a învins acasă pe AS Victoria Dobra cu 4-2, iar în partida Ponorul Vaţa – CS Comunal Ilia au învins oaspeţii cu 4-2, aici înregistrându-se şi unica eliminare a rundei. Bora, de la echipa din Vaţa, a văzut cartonaşul roşu în minutul 45, la scorul de 1-4.
O victorie clară a obţinut şi AS Măgura 2010 Pui, care a învins pe teren propriu pe ACS Agrocompany Băcia cu 3-1.