Eşec şi pas înapoi în clasament

Handbalistele de Cetate Deva au fost învinse de HC Zalău 24-25 (12-11), pe teren propriu, şi vor face calcule pentru evitarea retrogradării, nu pentru un loc în play-off, deoarece au coborât pe poziţia 11. Meciul cu trupa lui Gheorghe Tadici a fost unul echilibrat, dar Cetate a pierdut ritmul pe final, după ce a avut avantaj pe tabelă de la mijlocul primei reprize până la jumătatea celei secunde.

După câteva minute în care HC Zalău s-a aflat la conducere, Cetate a preluat controlul meciului şi a avut avantaj de unu-două goluri aproape în permanenţă. După 12-11 la pauză, echipa din Deva a mai menţinut ritmul doar până în minutul 41, după care jocul s-a rupt. Cu jucătoare experimentate şi valoroase în teren, trupa lui Tadici a profitat de situaţie, a egalat şi a preluat conducerea pe tabela de marcaj. Trupa antrenată de Ioan Ani Senocico şi Cosmin Hendrea a făcut eforturi pentru a câştiga meciul, însă a comis un număr prea mare de greşeli, pentru a avea succes în faţa unei defensive puternice şi bine organizate a sălăjencelor.
Pentru CSM Cetate au marcat: Malac – 6 goluri, Simion – 6 (2x7m), Senocico – 3, Tasic – 3 (1x7m), Toth – 3 (1x7m), Krnic – 1 şi Rusu – 1.