Egalaþi de fiecare datã

FC Hunedoara a condus de două ori în amicalul disputat vineri în deplasare cu Naţional Sebiş, însă a fost egalată în ambele rânduri de formaţia adversă, astfel că partida s-a încheiat cu o remiză, scor 2-2 (1-1).

Unii cu show-ul, alţii cu norocul

Pe un teren degajat de zăpadă, însă greu, trupa antrenată de Aurel Şunda a fost vioara întâi a partidei, deşi scorul a fost egal atât la pauză (1-1), cât şi la final (2-2). Hunedorenii au deschis scorul prin Dimcea care a prins un şut excelent plasat de la 25 de metri, după o minge respinsă de apărarea adversă la un corner. Neacşu a adus egalarea pentru arădeni, întrucât a avut norocul ca mingea să se lovească de el în urma unei faze ca la biliard, petrecute în careului lui A. Ilie. Echipa hunedoreană a trecut din  nou în avantaj, după pauză, când Robert Cristian a înscris cu o execuţie spectaculoasă, foarfecă laterală la colţul lung, din marginea careului de şase metri. Gazdele au făcut iar pactul cu şansa şi Şuteu a egalat cu un şpiţ din careu sub bară, după ce un apărător hunedorean a luftat la cornerul arădenilor. Ca şi în precedentele amicale, antrenorul Aurel Şunda a testat două echipe diferite în cele două reprize. În primele 45 de minute, FC Hunedoara a evoluat în următoarea formulă: A. Ilie – Vodiţă, Cuciula, Bier, Marcu – Dimcea, Munteanu, Jitaru, Todea, Vajda – Istinie. Ceilalţi jucători, cu excepţia lui Trăşcan, Şandor şi Păcurar (accidentaţi), au evoluat după pauză.
Hunedorenii vor susţine următorul amical, miercuri, de la ora 11.00, pe terenul doi din complexul Michael Klein, cu Unirea Alba Iulia.