Echipa pierde, antrenorul plăteşte?

11 x 2 Cosmin-Dragota

Jucătorii de la FC Hunedoara au mai atârnat o piatră de gâtul obiectivului de promovare, dar cel mai scump riscă să plătească antrenorul Constantin Olariu, care e ameninţat cu pierderea postului. Hunedorenii au pierdut derbiul pentru locul secund în seria a IV-a a Ligii a III-a, fiind învinşi cu scorul de 1-0, în deplasare, de Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, iar acum, ecuaţia luptei pentru primul loc s-a complicat şi mai tare pentru ei.
Obiectiv compromis, tehnician…
Eşecul a mărit la şapte puncte distanţă dintre FC Hunedoara şi prima clasată, FC Caransebeş, iar hunedorenii au rămas acum în urmă cu trei lungimi şi faţă de ocupanta locului doi, Becicherecu Mic. În aceste condiţii, obiectivul de promovare pare compromis, iar în fotbalul românesc, compromis rimează de cele mai multe ori cu demis. Înfrângerea a demonstrat că echipa este departe de pretenţiile oficialilor, ca joc şi ca atitudine, astfel că există riscul ca tehnicianul Constantin Olariu să plătească oalele sparte. Surse neoficiale pronosticau demult apariţia acestui moment, conform acestora, aşteptându-se primul pas greşit al echipei, pentru ca antrenorul să fie tras la răspundere. Rămâne de văzut dacă şi cum va plăti antrenorul sau dacă se vor găsi alţi vinovaţi.
Restanţi la fotbal
Dincolo de calculele de obiectiv şi de riscul pierderii antrenorului, FC Hunedoara a dezamăgit şi fotbalistic în jocul cu Nuova Mama Mia. „Negru-albaştrii” au dominat steril primele 25 de minute ale partidei, deoarece gazdele au dat senzaţia că se tem de perspectiva pierderii unui joc important. A venit însă minutul 26, în care Magdaş a ţintit transversala, din poziţie ideală de singur cu poarta goală, iar raportul de forţe s-a modificat radical. Hunedorenii s-au panicat, iar trupa din Banat a prins aripi. În trei minute, au urmat alte două ocazii la poarta lui Dragotă, dar şuturile lui Centea (27 şi 29) au fost respinse de portarul hunedorean. Picajul hunedorenilor a atins pământul în minutul 37, când defensiva hunedoreană a cedat. Ştefanovici a centrat de pe dreapta, portarul  Dragotă a respins neinspirat de la marginea careului mic, mingea a ajuns la Zurbagiu, care, de la 15 metri, a lobat-o, cu capul, în poartă. Hunedorenii s-au trezit din pumni şi au replicat tăios, dar Lintaru (39) – cap de la 10 metri pe lângă vinclu, şi Pepenar (44) – şut din lovitură liberă de la 25 de metri, au trecut pe lângă egalare. Tentativele ofensive ale hunedorenilor au devenit ceva mai numeroase după pauză,  în special în ultimul sfert de oră. Mama Mia s-a limitat să ţină jocul departe de poarta proprie până în minutul 75, după care s-a retras şi mai mult, iar FC Hunedoara şi-a masat adversarul în propria jumătate. Ofensiva trupei de pe Cerna a fost însă haotică, astfel că ocaziile cu adevărat periculoase au lipsit şi meciul s-a încheiat cu victoria trupei din Banat.