După 14 ani, dr. Romeo Stănescu nu mai este șef de Secție
Șoc la Spitalul Județean de Urgență din Deva. Medicul Romeo Stănescu (medalion) nu mai este șeful Secției de Obstretică-Ginecologie. Conducerea unității medicale nu i-a prelungit mandatul de șef de secție, mandatul acestuia terminându-se vineri, 31 martie 2023.
Noul șef interimar al Secției respective este Răzvan Betea (foto). El poate sta pe funcție maximum șase luni, iar apoi trebuie organizat concurs pentru postul respectiv. Directorul medical al spitalului devean, medicul Lucian Miron a declarat că „Vom scoate postul (n.r.- Șef Secție Obstretică-Ginecologie) la concurs în lunile viitoare. Am dorit un suflu mai tânăr aici. Medicul Stănescu a fost la final de mandat, nu am mai prelungit mandatul său. El poate să se prezinte la concurs”. Romeo Stănescu a condus secția timp de 14 ani. El este soțul Vetuței Stănescu, președintele liberalilor hunedoreni și deputat PNL. Întrebat dacă nu i s-a prelungit mandatul de șef secție, directorul medical Lucian Miron a spus că nu ia nici o decizie la spital în funcție de culoarea politică a medicilor. „Suntem de trei ani, eu și managerul spitalului, aici, și nu am luat nici o decizie pe criterii politice și nici nu o vom face”, a adăugat medicul Lucian Miron. (A.N.)