Duel Orăştie-Pricaz pentru supremaţia în Liga a V-a

11-liga-a-v-a-21-septembrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Dacia Orăştie şi Mureşul Pricaz au rămas singurele echipe cu punctaj maxim după disputarea celei de-a patra etape din Liga a V-a. Ambele au învins cu acelaşi scor, 6-1, şi par a fi grupările care se vor lupta pentru titlu în acest sezon.

Dacia a „spulberat” Vulcanul
Deşi altă dată era un derbi în Liga IV-a, partida Dacia Orăştie – CSM Vulcan a ajuns să fie un duel dezechilibrat în cel mai mic eşalon fotbalistic judeţean. Trupa din oraşul Paliei s-a impus fără probleme în faţa adversarilor din Valea Jiului, scor 6-1. Sorin Nicolescu a punctat de patru ori pentru gazde, Vaşarhelean şi Noja completându-l cu câte un gol fiecare. Pentru oaspeţi a marcat Andrici, la scorul de 5-0 în favoarea gazdelor.

Pricaz s-a desprins în repriza a doua
Cu acelaşi scor s-a încheiat şi duelul Mureşul Pricaz – Ponorul Vaţa, dar gazdele au suferit pe parcursul primului mitan, care s-a încheiat la egalitate, 1-1. Dănescu a deschis scorul în minutul 17, însă Toc a egalat după doar un minut. În partea secundă, echipa antrenată de Ioan Dobroaia s-a dezlănţuit, Apati, cu două reuşite, Pătruţ, Bulgaru şi Buta, cu câte una, aducând o diferenţă finală extrem de clară.

Ghelari şi Dobra au produs surprizele
Etapa nu a fost lipsită de surprize, AS Sântămăria Orlea şi Berianul Beriu fiind învinse pe teren propriu de CS Ghelari, respectiv Victoria Dobra. Surprinde mai mult înfrângerea echipei de lângă Haţeg, care avea maximum de puncte după trei runde. Scorul etapei l-a realizat Măgura Pui, 9-2 cu Cerna Lunca Cernii, iar Zarandul Crişcior s-a impus clar în deplasarea cu Santos Boz. Un succes clar a obţinut şi CS Comunal Ilia, în faţa Băciei, iar duelul localităţilor vecine, Bretea Română şi Boşorod, a fost adjudecat la limită de Sargeţia.