Dublu argint universitar

11 stire claudia florea

Atleta Maria Florea de la CS Ghelari Hunedoara a obţinut două medalii de argint în cadrul finalei Campionatului Universitar, desfăşurat la Piteşti, la finalul săptămânii. Sportiva antrenată de Emerson Toma a concurat pentru Universitatea „Eftimie Murgu” din Reşiţa, unde este studentă, şi a ocupat locul doi în cursa de 800 de metri cu timpul de 2.14.21. În această probă, lideră a fost Elena Tănăsie, Universitatea din Craiova, cu timpul de 2.10.85, iar pe locul trei s-a situat Petronela Simiuc, Universitatea „Vasile Alecsandri” Bacău cu 2.15.17. Maria Florea a sosit a doua şi în cursa de 1.500 de metri, în care a fost cronometrată cu timpul de 4.35.89, fiind devansată de Petronela Simiuc, Universitatea „Vasile Alecsandri” Bacău cu 4.32.78 şi urmată în clasament de Denisa Stribulescu, Academia de Poliţie Bucureşti, cu 5.18.03.